Materiał Partnera

Metody spawania MIG/MAG i MMA – na czym polegają?

Metody spawania MIG/MAG i MMA – na czym polegają?

Spawanie to metoda łączenia elementów niezbędna w wielu różnych gałęziach przemysłu. Używa się jej w produkcji ze stopów metali, w przemyśle ciężkim, hydraulice, w blacharstwie samochodowym, stawianiu konstrukcji budowlanych, a nawet… w kowalstwie artystycznym. Istnieje wiele metod i sprzętów, które służą do spawania, dostosowanych do jak najbardziej optymalnego łączenia różnych tworzyw. Najpopularniejsze są metody MIG/MAG oraz MMA. Czym się od siebie różnią?

 Metody spawania

Wszystkie metody spawania mają jeden cel – złączenie różnych metalowych elementów ze sobą nawzajem. Polega na tym, że nadtapia się je w jednym miejscu, często dotapia dodatkowe tworzywo, a następnie łączy.

Do metod spawania można zaliczyć spawanie elektryczne (łukowe, elektronowe, laserowe, plazmowe, atomowe i elektrożużlowe), spawanie gazowe i spawanie termitowe.

MIG/MAG i MMA zaliczają się do spawania elektrycznego. Sposoby te wykorzystuje m.in. firma "Lisowski" Krzysztofa Lisowskiego z Człuchowa, która specjalizuje się w takim łączeniu ze sobą dużych i małych elementów.

Spawanie MIG/MAG

Spawanie metodami MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) polega mniej więcej na tym samym. Wykorzystuje się do tego celu topliwą elektrodę, którą osłaniają aktywne gazy (np. CO2). Tą elektrodą jest drut proszkowy lub pełny – po roztopieniu pełni on rolę spoiwa, czyli łącznika elementów.

Metodami MIG/MAG można spawać większość materiałów i używać ich w różnych gałęziach przemysłu. Doskonale nadaje się do łączenia elementów konstrukcji stalowych, ale też takich tworzyw, jak miedź czy aluminium. Można w ten sposób spawać elementy niezależnie od ich grubości i pozycji. Jest to też metoda relatywnie tania w eksploatacji, choć koszty zakupu sprzętu mogą być wysokie. Do jej wad należy natomiast możliwość powstawania po czasie porów i przeklejania się fragmentów.

Spawanie MMA

Metoda MMA (Manual Metal Arc Welding) to także spawanie łukowe przy pomocy topliwej elektrody, ale tym razem jest ona okryta otuliną topnika. Gdy temperatura podczas spawania się podnosi, otulina zamienia się w gaz chroniący spoinę przed działaniem powietrza (tak, jak w przypadku MIG/MAG CO2). Wydziela się także żużel, który pokrywa spoinę, dzięki czemu ta wolniej stygnie.

Metoda MMA idealnie nadaje się do spawania stali, żeliwa, niklu i miedzi. W ten sposób można spawać niemal w każdych warunkach – nawet pod wodą lub na wietrze! Urządzenia do spawania tym sposobem są bardzo tanie i proste w obsłudze. Niestety, metoda MMA, jak każda, nie jest wolna od wad. Należą do nich mała wydajność i prędkość spawania i duży koszt materiałów eksploatacyjnych. Konieczność usuwania żużlu po spawaniu także zaliczana jest do negatywnych cech metody, mimo że jego obecność jest zaletą.

Dzięki możliwości spawania w każdych warunkach, MMA uznawane jest za najbardziej uniwersalną metodę – niezależnie, czy chodzi o miejsce spawania, warunki zewnętrzne, typ metalu czy kwestie branży.

Opracowanie:
Człuchów, Reymonta 7
tel. 697 760 772
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz