Materiał Partnera

Metody składowania palet

Metody składowania palet

Magazynowanie i składowanie towarów nie są prostymi zadaniami. To działalność, która wymaga zastosowania określonych rozwiązań logistycznych, a także użycia specjalnego wyposażenia. Niektóre artykuły mogą mieć nietypowe kształty, natomiast inne znajdują się na paletach. To właśnie one służą najczęściej do przechowywania asortymentu w magazynach. Jakie są metody składowania takich palet?

W jaki sposób składuje się palety?

Składowanie palet możliwe jest dzięki użyciu specjalnych regałów paletowych. Są one skonstruowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dostępną na hali, zapleczu czy w magazynie.

„Wynajem miejsca w magazynie wiąże się z dużymi kosztami. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni pozwala dobrze wykorzystać dostępny metraż, ale przekłada się także na szybką i sprawną pracę załogi. Regały paletowe zostały stworzone również po to, aby towary zawsze mogły być łatwo dostępne” – wyjaśnia ekspert z firmy Constructor Poznań.

Istnieje kilka rozwiązań dotyczycących wyboru oraz zastosowania regałów służących do składowania palet. Dlatego bez względu na specyfikę magazynowanego asortymentu jest możliwość dopasowania tego wyposażenia względem potrzeb konkretnego obiektu.

Rodzaje regałów paletowych

Palety z towarem można przechowywać w magazynie na kilka sposobów. Dzieje się tak, gdyż wykorzystane do tego mogą być:

  • standardowe regały paletowe – gwarantują właściwą organizację przestrzeni magazynowej. Są świetnym sposobem na utrzymanie porządku na hali. Dzięki przemyślanej konstrukcji umożliwiają jeszcze sprawniejsze wdrażanie procesów logistycznych związanych z magazynowaniem towarów. Są to także niezwykle solidne konstrukcje. Zazwyczaj mają także ograniczniki, które są zabezpieczeniem w przypadku uderzenia w regał wózka
  • regały paletowe typu drive-in – ich zastosowanie zapewnia, że powierzchnia magazynu może być wykorzystana nawet w 90%. To jeden z najlepszych sposobów składowania palet. W przypadku tradycyjnych regałów paletowych między ich elementami konstrukcyjnymi powstają tunele – najczęściej służą one do poruszania się po magazynie pracowników. W przypadku regałów drive-in przestrzeń ta zostaje wykorzystana – są one montowane na całej powierzchni hali, jednak znajdują na prowadnicach. Kiedy zachodzi potrzeba załadunku towaru do pracy przystępuje wózek widłowy, który odbiera palety
  • regały jezdne – są one wyposażone w kółka oraz napęd elektryczny. Na podłodze magazynu znajdują się natomiast szyny, po których regały mogą się poruszać. Umożliwia to dostosowanie danej konstrukcji do aktualnego zapotrzebowania na przestrzeń w magazynie
  • regały przepływowe – konstrukcje te stanowią moduły, które mają zamontowane rolki. Dzięki nim istnieje możliwość składowania palet tak, aby opuszczały one magazyn w zaplanowanej kolejności.

Składowanie palet z towarem jest dużym przedsięwzięciem logistycznym. Jednak zastosowanie odpowiedniego wyposażenia do magazynowania daje pewność, że przestrzeń hali będzie funkcjonalna i dobrze zagospodarowana.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz