Artykuł sponsorowany

Metody poprawy mleczności krów

Metody poprawy mleczności krów

Mleczność krów nie zależy wyłącznie od ich cech indywidualnych, a więc rasy i wielkości, genetycznych dziedzictw, wieku oraz kondycji zdrowotnej. To również kwestia umiejętności zachowania okresów pomiędzy wycielaniem krów przez hodowcę, czy warunki zewnętrzne, jak higieniczne warunki bytowe i warunki atmosferyczne. Bardzo ważna jest też właściwa pielęgnacja i żywienie. Nie tylko dobra gatunkowo podstawowa pasza poprawia mleczność krów, ale też cenne dodatki, jak młóto browarniane, któremu przyjrzymy się bliżej w naszym artykule.


Czym jest młóto browarniane?

Młóto browarniane od lat uznawane jest za bardzo cenną paszę mlekopędną dla krów, ponieważ stanowi wartościowe źródło chronionego białka. Młóto browarniane podwyższa zawartość tłuszczu oraz kazeiny (czyli najważniejszego białka) w mleku. Młóto browarniane jest wyjątkowo bogate w mikroelementy i makroelementy. Zawiera przede wszystkim witaminy:

  • B1 – odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego, jej niedobór powoduje osłabienie, zmęczenie,
  • B2 – znana jako ryboflawina, bierze udział w procesach utleniania i redukcji (reakcji redoks), jej niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
  • B4 – cholina, która uczestniczy w tworzeniu i utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek, bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej i wpływa korzystnie na pracę wątroby,
  • B5 – niezbędna do prawidłowego trawienia białek, cukrów, tłuszczów.

Brzmi jak skład suplementu diety dla człowieka? - Tym bardziej powinniśmy zaufać, że młóto browarniane, które jest produktem ubocznym w produkcji piwa, to świetny dodatek do paszy krów, by poprawić ich mleczność.


Odpowiednie porcje młóta dla krów

Możemy zadać pytanie, dlaczego młóto browarniane nie może być podstawową paszą krów, a jedynie dodatkiem, skoro ma takie wspaniałe właściwości i poprawia mleczność krów? - O odpowiedź na nie poprosiliśmy specjalistów z firmy DOMINO z Żywca. Podawanie wysłodzin, czyli młóta browarnianego w zbyt dużych dawkach obniży poziom tłuszczu w mleku. Przedawkowanie młóta może też spowodować spadek wskaźników płodności krów, problemy w okresie okołoporodowym i negatywnie wpłynie na zdrowie tych zwierząt hodowlanych, tym samym na ich samopoczucie. Wszyscy doskonale wiemy, jak na nasze organizmy może wpływać zbyt wysoki poziom witamin i innych związków chemicznych. Krowy to ssaki, a ich organizmy reagują podobnie, dlatego należy przestrzegać zaleceń fachowców. Zwierząt nie powinniśmy karmić świeżym młótem, ponieważ może ono powodować problemy gastryczne. Trzymamy się zasady, że lepiej postawić na młóto browarniane suszone i kiszonki, które podajemy z kukurydzą, kiszonką z traw i roślinami motylkowymi.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz