Materiał Partnera

Metody połowu ryb, czyli połączenie doświadczenia i sprzętu wędkarskiego

Metody połowu ryb, czyli połączenie doświadczenia i sprzętu wędkarskiego

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy zwykły kij, kawałek sznurka lub linki i haczyk były elementami wyposażenia wystarczającymi do połowu ryb. Dziś na rynku dostępny jest ogromny wybór sprzętu wędkarskiego, a lata doświadczeń nabytych przez pokolenia wędkarzy zaowocowały wypracowaniem wielu metod łowienia. Zaczynając przygodę z wędkarstwem warto poznać podstawowe z nich.

Spinning, spławik czy grunt, czyli każdy znajdzie coś dla siebie

Wielu początkującym wędkarzom wydaje się, że łowienie ryb to jedynie założenie przynęty na haczyk i zarzucenie zestawu do wody, po których już można liczyć na udany połów. Wbrew pozorom może to być jednak dość złożona forma wypoczynku, która dzieli się na wiele metod połowowych i wymaga odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Oczywiście można powiedzieć, że ilu wędkarzy tyle metod, ale tych podstawowych jest kilka. Najpopularniejszą z nich i najczęściej zalecaną dla osób rozpoczynających przygodę z łowieniem jest metoda spławikowa. Połów ryb przy tej metodzie można prowadzić z brzegu zbiornika wodnego lub z łódki. Polega ona na zamocowaniu na żyłce odpowiednio obciążonego spławika, tak aby unosił się on na wodzie, a zazwyczaj żywa przynęta na haczyku zanurzona była na odpowiednią głębokość. W tym przypadku połów ryb dokonuje się przy powierzchni wody, a spławik spełnia rolę sygnalizatora brania oraz wykorzystując swoją wyporność jest sposobem na ustawienie głębokości położenia przynęty. Odmianą metody spławikowej jest metoda gruntowa, podczas której jednak połów odbywa się przy dnie zbiornika. Stosuje się tu różnego rodzaju zanęty umieszczone w tzw. koszyczku zanętowym, a rolę sygnalizatora brania może pełnić drgająca szczytówka wędki lub różnego rodzaju dzwoneczki. Kolejną metodą połowu ryb jest spinning. W tym przypadku wykorzystuje się odpowiednią wędkę spinningową, kołowrotek i sztuczną przynętę. Polega ona na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i ściąganiu za pomocą kołowrotka. Najczęściej używane w takim przypadku są różnego rodzaju sztuczne przynęty takie jak rippery, blachy (błystki), woblery itp. Połów ryb możliwy jest także metodą na tak zwaną muchę, która, poza specjalnym wędziskiem i kołowrotkiem, wymaga jednego z trzech rodzajów linki muchowej, do której mocuje się imitację owada zwaną muszką. Przynęta wykonana jest z przymocowanych do haczyka piór, nici i innych materiałów, a wędkarz zarzuca muszkę wykorzystując ciężar i bezwładność sznura oraz sprężystość wędziska. Kolejną metodą jest metoda podlodowa, która umożliwia wędkowanie również zimą. Polega ona na połowie ryb spod lodu na zamarzniętych akwenach. Ostatnią techniką są połowy morskie, podczas których poławia się ryby morskie na wędkę z pokładu łodzi, z brzegu plaży lub z nabrzeża portowego.

Doświadczenie wsparte sprzętem

Warto pamiętać, że samo doświadczenie i umiejętności to nie wszystko. Bardzo duży wpływ na nasze osiągnięcia wędkarskie ma dobór odpowiedniego osprzętu wędkarskiego. Przed planowanym wypadem na ryby warto odwiedzić Przelotka. Sklep Wędkarski. A. Sadowski z Warszawy. Jest to miejsce, w którym pasjonaci wędkarstwa dzielą się doświadczeniem w zakresie doboru sprzętu, przynęty czy najlepszych metod połowów. Swoim klientom oferują bogaty wybór osprzętu wędkarskiego znanych i cenionych producentów. Przede wszystkim są to różnego rodzaju wędki, kołowrotki, linki, żyłki, żywe i sztuczne przynęty oraz wszystko, co niezbędne do połowów metodą spławikową, spinningową, gruntową, a także do połowów morskich. Sklep wędkarski Przelotka to gwarancja jakości i niezawodności produktów oraz wiele rozwiązań innowacyjnych na rynku wędkarskim.

Jak widać wędkarstwo to nie tylko spokojne siedzenie nad wodą. Każda metoda połowu ma swoich zwolenników oraz wymaga odpowiedniego sprzętu, ale najważniejszy jest kontakt z naturą, a także adrenalina i emocje  towarzszące walce z dużą rybą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz