Artykuł sponsorowany

Metody ochrony osób i mienia

Metody ochrony osób i mienia

Ludzie od niepamiętnych czasów czuli potrzebę bezpieczeństwa. Kiedy ludność żyła w plemionach, priorytetem była dbałość o bezpieczeństwo rodziny i zgromadzonego majątku. Obecnie również troszczymy się o swoich najbliższych oraz zarobione pieniądze, a co za tym idzie – korzystamy z usług ochrony osób i mienia. Jakie są ich rodzaje i na czym one polegają? O tym przeczytacie w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

Ochrona imprez masowych

Postanowienia ustawy o ochronie osób i mienia dały zielone światło firmom ochroniarskim, które zaczęły oferować usługi w obszarze zarezerwowanym niegdyś dla służb państwowych. Ochrona fizyczna osób i mienia może dotyczyć m.in. ochrony imprez masowych, na której zapewnienie bezpieczeństwa należy do organizatora – to on decyduje, jaką firmę ochroniarską zatrudnić na czas trwania imprezy. Pracownicy ochrony, tacy jak: służby porządkowe i informacyjne oraz stewardzi, którzy podlegają kierownikowi ds. bezpieczeństwa, mają za zadanie zapewnić komfort wszystkim uczestnikom owego wydarzenia poprzez podejmowanie czynności ochronnych.

Zadaniem pracowników służb informacyjnych jest m.in. udzielanie informacji o udogodnieniach i wymogach bezpieczeństwa na terenie imprezy oraz lokalizacji punktów medycznych, gastronomicznych czy sanitarnych, a także nadzorują bezpieczne wejście i wyjście uczestników i w razie potrzeby reagują na incydenty i zagrożenia. Służby porządkowe natomiast są zobligowane do kontroli oraz ewentualnej odmowy wstępu na imprezę masową osobom, które np. są objęte zakazem stadionowym, znajdują się pod wpływem alkoholu lub środków psychotropowych bądź odurzających, posiadają broń i zachowują się agresywnie, a także odmawiają przeglądnięcia ich bagażu.

Wszystkie wymogi dotyczące wyszkolenia i wyposażenia oraz warunki i sposoby działania służb porządkowych w zakresie uprawnień i obowiązków są określone przez rozporządzenie Rady Ministrów – wyjaśnia właściciel Agencji Ochrony S.O.S.

Ochrona osobista VIP-ów

Zdarza się również, że firma ochroniarska świadczy usługi ochrony osobistej VIP-ów, co sprowadza się do zapewnienia bezpieczeństwa życia i zdrowia oraz nietykalności osobistej znanych lub wpływowych osób. Pracownicy, którzy podejmują się takiego zadania, są bardzo dobrze wyszkoleni (z zakresu strzelania, jazdy samochodem, udzielania pierwszej pomocy, walki wręcz oraz pod kątem siłowym), doświadczeni i odznaczają się wysoką kulturą osobistą. Ponadto muszą wykazywać się dużą sprawnością, umiejętnością przewidywania zagrożenia oraz dostosowania się do każdej sytuacji. Ich wyposażenie oraz ubiór są regulowane warunkami podpisanego ze zleceniodawcą kontraktu.

Pozostałe metody ochrony osób i mienia

Oprócz wyżej wymienionych metod firmy ochroniarskie świadczą także usługi w zakresie ochrony portów lotniczych. W takim przypadku pracownicy zajmują się obsługą stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów przy użyciu manualnych lub technicznych (np. bramki i wielkogabarytowe skanery) środków, aby skutecznie zidentyfikować dokumenty oraz wykryć zabronione przedmioty w bagażu pasażerów.

Idąc dalej, usługa ochrony obejmuje także obsługę podróży służbowych, dzięki której minimalizowana jest możliwość wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń. Realizują ją doświadczeni pracownicy, zwłaszcza mający przeszłość w służbach specjalnych. Zapewniają w ramach niej dokładny plan wyjazdu oraz bezpieczeństwo zarówno w czasie podróży, jak i w miejscu docelowym.

Ponadto pracownicy firmy ochroniarskiej podejmują się profesjonalnej obsługi recepcji, która polega na zarządzaniu korespondencją, rozmowach telefonicznych, zarządzaniu kluczami, a także w przypadku nieobecności – zastępstwie recepcjonisty. Pracownicy licencjonowani z pozwoleniem na broń mogą z kolei realizować usługi zabezpieczania obiektów obowiązkowej ochrony o szczególnym znaczeniu dla obronności państwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz