Materiał Partnera

Metody obróbki tworzyw sztucznych

Metody obróbki tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne to materiały, które spotykamy praktycznie na każdym kroku. Wytwarza się z nich przedmioty codziennego użytku, części do maszyn, opakowania produktów spożywczych i wiele innych. Ze względu na swoją dużą popularność, tworzywa sztuczne doczekały się także licznych metod ich obróbki. Należą do nich m.in. termoplastyka oraz formowanie mechaniczne.

Termoplastyka

Termoplastyka to metoda obróbki tworzyw sztucznych, która polega na dowolnym formowaniu materiału pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury. Termoplastykę wykonuje wiele firm, np. poznańska firma Boral. Tworzywa sztuczne, w zależności od swojego rodzaju, zazwyczaj mają bardzo wysoką odporność na działanie wysokiej temperatury. Jednak podgrzane do wymaganego poziomu, stają się plastyczne i pozwalają na dowolne zmienianie ich kształtu oraz formowanie w pożądanym kierunku. Proces kształtowania i nadawania formy tworzywom sztucznym opiera się na wykorzystaniu specyficznych właściwości, które wykazują niektóre tworzywa sztuczne. W odpowiedniej temperaturze stają się one bowiem miękkie i plastyczne, co pozwala na ich dowolne wyginanie oraz profilowanie w określone kształty oraz formy. Metodę tę wykorzystuje się przy zastosowaniu specjalnych pras i wytłaczarek. Są to maszyny wyposażone w odpowiednie stemple, które wyciskają pożądaną formę na wytwarzanym elemencie z tworzywa sztucznego. Metoda termoplastyczna charakteryzuje się niskim kosztem, niewielką ilością odpadów oraz krótkim czasem realizacji nowego elementu.

Formowanie mechaniczne

Metoda obróbki tworzyw sztucznych skrawaniem stosowana jest z użyciem najnowszych technologii, np. przy użyciu maszyn CNC. Zapewniają one dokładne docinanie wytwarzanych elementów oraz osiągnięcie doskonałych efektów obróbki tworzyw sztucznych. Formowanie mechaniczne z wykorzystaniem maszyn CNC jest wykorzystywane zwłaszcza przy produkcji niewielkich elementów, które muszą być identyczne w 100%, np. kół zębatych. Do obróbki tworzyw sztucznych metodą formowania mechanicznego wykorzystuje się także maszyny takie, jak tokarki czy frezarki. Także te urządzenia zapewniają bowiem wysoką precyzję wytwarzania gotowych elementów. Obróbka mechaniczna doskonale sprawdza się także do formowania tych tworzyw sztucznych, które nie kwalifikują się z kolei do innych metod obróbki. Należy do nich np. teksolit, który nie może być formowany metodą termoplastyczną. Metoda formowania mechanicznego dobrze sprawdza się także do tworzyw sztucznych o twardej, zwartej strukturze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz