Materiał Partnera

Metody obróbki metali z zastosowaniem technologii CNC

Metody obróbki metali z zastosowaniem technologii CNC

Niebagatelne znaczenie obróbki metali we współczesnym przemyśle jest niepodważalne. Konstrukcje metalowe wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle maszynowym i w wielu innych gałęziach gospodarki. W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na produkcję części metalowych pojawiają się nowe, bardziej precyzyjne i wydajne metody obróbki metali, do których należy zastosowanie maszyn CNC.

Na czym polega obróbka CNC?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych metod obróbki CNC, przyjrzyjmy się najpierw samej tej technologii. Skrót CNC pochodzi od angielskiej frazy "Computerized Numerical Control", co rozumiemy jako sterowanie urządzeniami przy pomocy komputera. Chodzi tu o maszyny służące do obróbki metali, do których zaliczamy np. frezarki lub tokarki.

Zastosowanie układu sterowania zintegrowanego z mikrokomputerem pozwala na zaprogramowanie tego typu urządzeń, aby wykonywały stałą, powtarzalną pracę zgodnie z parametrami uwzględnionymi w projekcie. - Wyjaśnia przedstawiciel firmy Frez-Tig z Pruszcza Gdańskiego, która zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych. - Ze względu na wysoką precyzję i możliwość szybkiej realizacji masowej produkcji przy równoczesnej eliminacji błędów nawet w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów, jest to znakomita alternatywa dla ręcznej obsługi urządzeń.

Technologia CNC - metody obróbki metali

Sterowanie numeryczne wykorzystywane jest przede wszystkim w obróbce skrawaniem, która polega na kształtowaniu przedmiotów metalowych poprzez pozbycie się nadmiaru materiału z powierzchni. W zależności od sposobu usuwania skrawków metalu wyróżniamy następujące metody obróbki CNC:

Frezowanie – uniwersalna technika obróbki metali polegająca na skrawaniu przesuwającego się przedmiotu za pomocą zaostrzonych, obracających się narzędzi, czyli frezów. Ostrza te precyzyjnie usuwają materiał, tworząc wgłębienia i rowki i kształtują powierzchnię, usuwając z niej wióry. Dzięki temu tworzone są komponenty metalowe o ściśle określonej formie i wielkości.

Toczenie – w przeciwieństwie do frezowania, gdzie obracającym się elementem jest ostrze, czyli frez, w przypadku toczenia ruch obrotowy wykonuje obrabiany przedmiot. Dzięki temu można uzyskać precyzyjne kształty przypominające walec lub stożek. Z tego powodu tokarki CNC stanowią niezbędne rozwiązanie przy produkcji elementów, takich jak pierścienie czy tuleje.

Oprócz frezowania i toczenia CNC, które stanowią najczęściej wykorzystywane techniki obróbki metali, obrabiarki CNC są również wykorzystywane w innych metodach obróbki skrawaniem, takich jak np. wiercenie czy szlifowanie. Poza tym obok obróbki skrawaniem wyróżniamy także obróbkę plastyczną i termiczną metali, np. formowanie wtryskowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz