Materiał Partnera

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali

Metal jest cenionym i szeroko stosowanym tworzywem, między innymi w dziedzinach przemysłowych i budowlanych. Części i przedmioty, które są z niego wykonywane stanowią niezbędnik w działaniu wielu maszyn, a także przedmiotów codziennego użytku. Aby jednak mogły jak najlepiej spełniać swoje główne funkcje, muszą być uprzednio poddane obróbce. Wyróżnia się kilka technik, które związane są z odpowiednim przygotowaniem metalu do użytku. Przeczytaj więcej o metodach obróbki metali.  

Uzyskiwanie różnych kształtów, czyli toczenie metalu  

Toczenie metalu uznaje się za podstawę jego obróbki. Technika ta pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu tworzywa – na przykład bryły lub kuli. Przy wykorzystaniu innych metod jest to bardzo trudne, a czasem nawet nieosiągalne, dlatego w tym przypadku toczenie metalu jest najwłaściwsze. Proces ten jest automatyczny i sterowany komputerowo.  Polega na obrotowym poruszaniu się metalu, w którego czasie jest on poddawany działaniom noży tokarskich, nadających mu określony kształt. Nowoczesne systemy toczenia pozwalają na uzyskanie wielu części o takim samym kształcie, co przekłada się pozytywnie na sprawność produkcji.

Jak tłumaczy pracownik firmy Staltim: ,,Toczenie metalu jako procesu obróbki jest niezastąpione. Jest to jedyna metoda, która w tak precyzyjny sposób pozwala na uzyskanie każdego kształtu tworzywa.”

Frezowanie – precyzja w obróbce

Pod względem ważności obróbki metali, frezowanie znajduje się na równi z toczeniem. Proces ten umożliwia obróbkę powierzchni niekulistych i płaskich. Polega on na skrawaniu danej powierzchni przy użyciu głowic z frezarkami, posiadającymi ostrza. Narzędzie skrawające podlega ruchowi obrotowemu, a podczas obróbki dochodzi do ścierania powierzchni w postaci wiórów. Całość procesu sterowana jest komputerowo, a to pozwala na uzyskanie wielu przedmiotów w krótkim czasie. Obróbka, jaką jest frezowanie metali, umożliwia w ten sposób uzyskanie zamierzonego kształtu przedmiotu, a także odpowiednich wykończeń – na przykład rowków, czy otworów.

Wiercenie metali

W wielu przedmiotach oraz częściach wykorzystywanych w przemyśle i życiu codziennym są otwory. Powstanie otworów w metalowych elementach jest możliwe, dzięki procesowi wiercenia. Odbywa się on przy użyciu wiertarek lub frezarek, co uzależnione jest od charakteru otworów i rodzaju przedmiotu. Dzięki takiej obróbce możliwe jest wykonanie wielu otworów w różnych miejscach przedmiotu, a dodatkowo o różnej ich głębokości
i średnicy.
Proces ten odbywa się z niezwykłą precyzją i jest dostosowany indywidualnie do każdego przedmiotu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz