Artykuł sponsorowany

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali

Produkcja wyrobów z elementów metalowych wymaga odpowiedniego przygotowania materiału. Wymaga ukształtowania formy, wycinania, wiercenia otworów, szlifowania i innych tego typu prac wykonywanych kilkoma standardowymi metodami obróbki metali. Jakimi?

Mechaniczna obróbka metali

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod przygotowywania metali jest ich obróbka mechaniczna, nazywana też często metodą obróbki skrawaniem. Polega ona na kształtowaniu elementów metalowych – blach, profili, rur – poprzez wycinanie lub szlifowanie, czyli mechaniczne usuwanie części materiału. W praktyce do tego typu prac stosuje się kilka różnych typów maszyn, które posiadają różne możliwości. Zaliczają się do nich: tokarki, frezarki, szlifierki, giętarki oraz kilka innych tego typu wyspecjalizowanych urządzeń.

Dzięki obróbce mechanicznej możliwe jest wykonywanie charakterystycznych wycięć, nadawanie materiałowi określonego kształtu ogólnego w wyniku toczenia lub formy bardziej precyzyjnej – w wyniku frezowania. Obróbka mechaniczna obejmuje też ostateczne wygładzanie, polerowanie i przygotowywanie do bezpośredniego montażu. Jedną ze standardowych prac tego rodzaju jest gwintowanie wykonywane za pomocą frezarki lub też przy użyciu specjalnej gwintownicy.

Obróbka plastyczna

Metodę obróbki plastycznej zazwyczaj kojarzy się z opracowywaniem tworzyw sztucznych, jednak ma ona również zastosowanie w przygotowaniu elementów metalowych. Z definicji przez taki rodzaj obróbki rozumie się przekształcanie materiału przy wykorzystaniu jego właściwości plastycznych, bez naruszania struktury wewnętrznej. Do powszechnie stosowanych metod zalicza się kucie, walcowanie, wyciskanie i ciągnienie. Plastyczne kształtowanie metalu może się odbywać na zimno lub na gorąco.

Jednym z częściej wykorzystywanych do takich prac urządzeń jest prasa hydrauliczna. Za jej pomocą można dowolnie kształtować płaskie blachy w określone formy, wykorzystując do tego celu odpowiednio zaprojektowany stempel. To wygodna metoda stosowana przy masowej produkcji elementów obudowy maszyn i urządzeń oraz wycinaniu i kształtowaniu drobnych detali, jak podkładki pod śruby czy elementy maskujące otwory.

Obróbka termiczna

Trzecią powszechnie stosowaną metodą obróbki metali jest obróbka cieplna czy też termiczna. Usługę tę, podobnie jak wszystkie pozostałe metody, oferuje Zakład Produkcyjno-Handlowy Ludwik Sp.j. specjalizujący się w opracowywaniu metali. Podstawową cechą obróbki termicznej jest wykorzystanie wysokich temperatur, dzięki którym możliwe jest ingerowanie w wewnętrzną strukturę materiału, a w konsekwencji – zmiana jego właściwości. Najpopularniejszą, doskonale znaną metodą termicznej obróbki jest hartowanie. Polega na podgrzaniu metalu do wysokiej temperatury, a następnie jego gwałtownym schłodzeniu. Do tradycyjnej obróbki cieplnej zalicza się też wyżarzanie, przesycanie i starzenie. Metodę tę łączy się często z obróbką plastyczną, kształtując materiały na gorąco, albo z chemiczną, polegającą na nasycaniu metalu określonymi pierwiastkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz