Materiał Partnera

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali

Obróbka metali jest szalenie ważnym procesem, dzięki któremu możemy wykorzystać metal w wielu dziedzinach naszego życia. Właściwości takie jak plastyczność, ciągliwość i kowalność sprawiają, że metal znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale także w jubilerstwie. Zdolność do uzyskania dowolnego kształtu jest jego wielką zaletą. Dzisiaj skupimy się na omówieniu technologii, jakie umożliwiają obróbkę metali.

Obróbka skrawaniem

Na obróbkę skrawaniem składają się dwa procesy technologiczne. Pierwszym jest obróbka wiórowa. Polega ona na wykorzystaniu tzw. obrabiarek do usunięcia nadmiaru metalu, a tym samym uzyskania dla niego pożądanego kształtu. Podczas obróbki wykorzystuje się narzędzia z ziarnem ściernym, do których możemy zaliczyć tarcze, płótna ścierne, osełki, pasty, a nawet papier. Tego typu technologia jest bardzo często wykorzystywana w specjalistycznych zakładach, które zajmują się obróbką metali. Jednym z nich jest posiadająca wieloletnie doświadczenie w tej branży firma Romstal s. c.

Obróbka plastyczna

W trakcie obróbki plastycznej metal poddawany jest naciskowi. Wartość oddziałującej siły przekracza granicę wytrzymałości metalu. Co ciekawe jest to najstarsza metoda obróbki metali. Dzięki jej zastosowaniu możemy uzyskać pożądany kształt, a jednocześnie zmienić właściwości fizyczne danego surowca. Obróbka plastyczna może być wykonywana na zimno, pół gorąco oraz gorąco. Jest to uzależnione od właściwości metalu oraz efektów, jakie mają zostać uzyskane. Do najbardziej popularnych form obróbki plastycznej należą walcowanie, kucie, tłoczenie, ciągnienie oraz wyciskanie.

Obróbka cieplna

Proces obróbki cieplnej opiera się na nagrzewaniu lub chłodzeniu metalu z określoną szybkością. Jest ona ustalana indywidualnie dla każdego pierwiastka. Technologia obróbki cieplnej jest często łączona z obróbką mechaniczna lub chemiczną. W trakcie obróbki cieplnej metal poddawany jest procesom takim jak wyżarzanie, hartowanie, utwardzanie cieplne oraz nasycanie innymi pierwiastkami.

Obróbka chemiczna

W trakcie obróbki chemicznej oddziałuje się na metal odpowiednimi związkami chemicznymi, których zadaniem jest wytworzenie powłoki pełniącej funkcję ochronną. To pozwala zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją. Dodatkowo zwiększa także ich wytrzymałość. Podczas obróbki chemicznej metale poddawane są m. in. nawęglaniu oraz węgloazotowaniu.

Obróbka cieplno-chemiczna

Temu rodzajowi obróbki poddawane są przede wszystkim stopy żelaza z węglem. W wyniku zastosowania tej technologii żeliwie i staliwie zmienia swoje właściwości fizyczne oraz chemiczne. W toku obróbki cieplno-chemicznej żelazo może być poddawane aluminiowaniu, azotowaniu, chromowaniu, nawęglaniu, naborowywaniu, siarkowaniu oraz węgloazotowaniu.

Nie da się ukryć, że obróbka metali to bardzo szerokie pojęcie. Duża różnorodność metod pozwala dowolnie kształtować metal jednocześnie prowadząc do zmiany jego właściwości.

Opracowanie:
Tomaszów Lubelski, Pogodna 26
tel. 84 664 21 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz