Artykuł sponsorowany

Metody leczenia stłoczonych zębów

Metody leczenia stłoczonych zębów

Wiele osób uważa, że ​​leczenie ortodontyczne jest potrzebne tylko w przypadku krzywych zębów. A co ze stłoczonymi zębami? Stłoczenie zębów może stać się czymś więcej niż problemem kosmetycznym – nieleczone powoduje wiele poważnych, krótko- i długoterminowych, problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Sprawdźmy, jak skutecznie wyleczyć tę przypadłość.

Czym jest stłoczenie zębów?

Stłoczone zęby to wada zgryzu, która objawia się tym, że zębom zaczyna brakować miejsca i zaczynają napierać na siebie, zmniejszając przestrzeń między nimi. Problem jest spotykany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Leczenie ortodontyczne jest szczególnie wskazane w młodym wieku, ponieważ stłoczenie może prowadzić do rozwoju bardzo krzywego profilu zębowego. Prostowanie stłoczonych zębów, przez delikatne ustawianie kości we właściwych pozycjach, to najlepszy sposób na zwiększenie trwałości i wytrzymałości zębów na wiele lat.

Dlaczego warto leczyć stłoczenie?

Korygowanie stłoczonych zębów pomoże w ustawieniu szczęk, zwiększając skuteczność żucia i zmniejszając prawdopodobieństwo bólów głowy i złego trawienia. Co więcej, wraz z poprawą profilu uzębienia także okluzja zębów i wyrównanie szczęki będą lepiej skoordynowane. Naprawienie zatłoczonych zębów sprawi również, że higiena jamy ustnej będzie dużo łatwiejsza i skuteczniejsza, a występowanie próchnicy i kamienia nazębnego – zmniejszone. Nieleczone zatłoczone zęby mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób dziąseł, a także przedwczesnego zużycia i utraty uzębienia w wyniku ocierania się o siebie zębów. To z kolei prowadzi do poważnych uszkodzeń szczęki.

Co zrobić, aby naprawić stłoczone zęby?

Zabiegi ortodontyczne są dopasowane do stanu uzębienia, wieku i potrzeb pacjenta. W przypadku niewielkiego stłoczenia zazwyczaj wystarcza ruchomy aparat zakładany na kilka godzin dziennie. Poważniejsze przypadki wymagają leczenia stałym aparatem ortodontycznym. W skrajnych sytuacjach ortodonta może podjąć decyzję usunięciu jednego lub więcej zębów. Korzystając z usług sprawdzonego ortodonty, takiego jak Małgorzata Piętak-Kucharska, pacjent może mieć pewność, że tryb leczenia został dobrany odpowiednio do jego potrzeb.

Aparat ortodontyczny kontra retainery

Aparat ortodontyczny jest zawsze skutecznym sposobem na prawidłowe ustawienie zębów. Czasami można to połączyć z usunięciem jednego lub więcej zębów, aby zrobić miejsce na wyrównanie pozostałej części uzębienia. Użycie aparatu nie tylko wyeliminuje wadę zgryzu, ale zapewni równy i nieskazitelny uśmiech.

Innym sposobem leczenia są retainery, czyli urządzenia wykonane na zamówienie, wykonane z form specjalnie dopasowanych do jamy ustnej pacjenta. Wykonane są z drutów lub przezroczystego plastiku mają za zadanie utrzymywać zęby i szczęki na miejscu po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Retainery mogą być regulowane przez pacjenta lub ortodontę, aby utrzymać uśmiech i kontynuować proces prostowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz