Materiał Partnera

Metody leczenia łysienia

Metody leczenia łysienia

Dla wielu osób utrata włosów jest krępującym problemem. Znacznie częściej łysienie dotyka mężczyzn niż kobiety, jednak powody mogą być różne. Nie ma jednej metody rozwiązującej ten problem u wszystkich osób. Poznanie przyczyny łysienia pozwala jednak podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia problemu. Na wybór danej metody ma także stopień zaawansowania utraty włosów.

Powody wypadania włosów

Łysienie następuje wtedy, gry wypada więcej niż 100-150 włosów na dobę. Jest to problem wielu mężczyzn, jednak dotyka on także kobiet. Zazwyczaj powodem jest dziedziczny nadmiar męskich hormonów, co nazywa się łysieniem androgenicznym. Innymi powodami mogą być długotrwały stres, dieta o niedoborze niektórych witamin, częste farbowanie lub szampony o silnym działaniu. Leczenie łysienia zależne jest od przyczyny. W przypadku, gdy wynika ono z niedoboru witamin lub przyjmowaniu odpowiednich leków, znacznie łatwiej jest zniwelować skutki. Trudności występują w przypadku łysienia dziedzicznego spowodowanego przez nadmiar hormonów. Najważniejsze jest jednak szybkie zdiagnozowanie problemu.

Leki i odżywki na leczenie włosów

Najprostszą metodą są leki na wypadanie włosów, które są na bazie minoxidilu. Spowalniają wypadanie, a w niektórych przypadkach powodują ich ponowny wzrost. Leki należy aplikować dwa razy dziennie do końca życia. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się nawroty. Leki mogą wywoływać reakcje alergiczne i nie będą działać u każdej osoby, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Dostępnych jest także wiele szamponów i odżywek, które mają za zadanie wzmocnić włosy. Specjalistka z gabinetu medycyny estetycznej Estetica w Lublinie dodaje: Należy jednak wiedzieć, że stosuje się je w celu zapobiegania, natomiast nie zatrzymają one procesu łysienia.

Mezoterapia i przeszczep włosów

Mezoterapia igłowa jest jedną ze skuteczniejszych metod nadmiernego wypadania włosów. Jest to zabieg kosmetyczny polegający na wprowadzaniu w skórę za pomocą nakłóć koktajli witaminowo-minerałowych lub osocza bogatopłytkowego, dzięki czemu cebulki włosów są pobudzane. Kuracja wymaga przeprowadzenia co najmniej kilku zabiegów. Efektami są regeneracja struktury włosa, zmniejszenie procesu wypadania, a w wielu przypadkach także odrastanie włosów. Można także skorzystać z przeszczepu włosów. Metoda ta jest jednak długotrwała i wymaga dużo cierpliwości od pacjenta. Łyse okolice głowy są pokryte włosami z okolic niewrażliwych na androgeny. W ten sposób nie grozi im wypadnięcie. Zadowalający efekt kosmetyczny uzyskuje się u osób z mało lub średnio nasilonym łysieniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz