Artykuł sponsorowany

Metody leczenia hemoroidów

Metody leczenia hemoroidów

Hemoroidy to bardzo uciążliwa i krępująca przypadłość, która dotyka głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia. Narażeni na ich wystąpienie są zwłaszcza kobiety w ciąży, pracownicy biurowi oraz kierowcy, którzy większość dnia spędzają siedząc za biurkiem lub za kierownicą. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, powodują ból, pieczenie i krwawienie podczas siedzenia i wizyt w toalecie. W jaki sposób leczy się hemoroidy?

 Stadia choroby oraz kiedy konieczne jest leczenie hemoroidów?

Wyróżniamy cztery stadia rozwoju choroby hemoroidalnej. W pierwszym stadium powiększona żyła jest jeszcze niewidoczna na zewnątrz, a jej obecność można wykryć jedynie za pomocą badania anoskopowego. Poza niewielkimi krwawieniami w pierwszym stadium choroby hemoroidy nie powodują praktycznie żadnych dolegliwości.  W drugim stadium, żylaki wychodzą na zewnątrz, np. podczas wizyty w toalecie i intensywnego parcia, ale samoistnie wracają do środka. Pojawiają się ból, świąd oraz uczucie niecałkowitego wypróżnienia. W trzecim stadium choroby żylaki wydostają się na zewnątrz i konieczne jest ich samodzielnie wprowadzanie do odbytu. Narastają przy tym dolegliwości pierwszego i drugiego stadium choroby. W ostatnim stadium hemoroidy pozostają na zewnątrz organizmu i nie ma możliwości ich wprowadzenia do środka. Towarzyszy im krwawienie oraz nietrzymanie stolca. Pamiętać trzeba, że już w pierwszych stadiach choroby wymagana jest uwaga chorego oraz interwencja lekarza, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Zwłaszcza, że odwlekanie leczenia hemoroidów może prowadzić do rozwoju choroby, a w najgorszym wypadku, do zabiegu chirurgicznego. Jak się zatem chronić przed chorobą?

 Profilaktyka hemoroidów

Wiele informacji na temat profilaktyki hemoroidów znajdziemy na dobrych stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu, jak np. strona firmy Hemorosan, która proponuje też skuteczne metody leczenia. Zachowaniem poprzedzającym powstanie i rozwój choroby hemoroidalnej jest właściwa profilaktyka zdrowotna, czyli zapobieganie pojawieniu się choroby. Osoby, które mają skłonność do powstawania żylaków odbytu, np. prowadzące siedzący tryb życia, osoby starsze po 50. roku życia oraz kobiety w ciąży, powinny unikać sytuacji prowadzących do powstawania zaparć. Od razu po dostrzeżeniu pierwszych objawów należy zadbać o zdrową dietę bogatą w błonnik, aktywność fizyczną oraz miejscowo stosować kremy i maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często przyczynami prowadzącymi do powstawania hemoroidów jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, używanie ostrych przypraw oraz nadużywanie alkoholu, co prowadzi do zaburzenia perystaltyki jelit.

 Skleroterapia oraz leczenie opaskami zaciskowymi

Leczenie zachowawcze nadaje się tylko dla pacjentów dotkniętych lżejszą postacią choroby hemoroidalnej. W przypadku pozostałych osób zaleca się inne metody leczenia, które mają na celu usunięcie żylaków odbytu. W przypadku lżejszych odmian choroby stosowane są zabiegi mało inwazyjne, które jednak często okazują się niewystarczające dla pacjentów dotkniętych III i IV stadium choroby. W ich przypadku zaleca się bowiem leczenie tradycyjną metodą operacyjną. Wśród mało inwazyjnych metod leczenia hemoroidów warto wymienić skleroterapię, która polega na iniekcji substancji chemicznej do podłoża guzka. Powoduje ona włóknienie oraz przyrośnięcie zmiany do warstwy mięśniowej oraz wyeliminowanie hemoroidów. Skleroterapia jest niedrogim zabiegiem dostępnym dość powszechnie. Do leczenia hemoroidów wykorzystuje się także specjalne opaski zaciskowe, które uniemożliwiają dopływ krwi do guzka, przez co przyczyniają się do jego obumarcia. Są to zabiegi nazywane metodą Barrona lub Rubber Band Ligation. Charakteryzują się niską ceną, brakiem konieczności długiej rekonwalescencji oraz pełną eliminacją guzków.

 Domowe sposoby na hemoroidy

Jednym ze sposobów walki z hemoroidami, który możemy zastosować sami w warunkach domowych, jest użycie tzw. krioaplikatora, produkowanego przez firmę Hemorosan. Aplikator umieszcza się w odbycie, a jego kształt i konstrukcja znacznie poprawia działanie kremów i maści oraz ułatwia ich aplikację – ponieważ dzięki użyciu takiego krioaplikatora łatwo możemy zaaplikować maść w głębsze partie, a dzięki temu proces wygaszania stanu zapalnego i leczenia odbywa się nieporównywalnie szybciej i skuteczniej. Należy oczywiście pamiętać, że takie leczenie nie zwalnia z wizyty u proktologa; jest ona konieczna, jednak może się okazać, że dzięki takiemu leczeniu rola lekarza ograniczy się już tylko do stwierdzenia, że nic nam nie dolega.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz