Artykuł sponsorowany

Metody korekcji wzroku u pacjentów z prezbiopią

Metody korekcji wzroku u pacjentów z prezbiopią

Prezbiopia, nazywana również starczowzrocznością, to nie choroba, a naturalne zjawisko fizjologiczne związane z procesem starzenia się narządu wzroku. Pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się dość wcześnie, bo już po 40. roku życia. Znaczny spadek jakości widzenia skłania wówczas pacjentów do odwiedzenia optometrysty i wyboru odpowiedniej dla siebie metody korekcji wzroku. Jakie rozwiązania w tym zakresie proponują salony optyczne?

Jak objawia się starczowzroczność?

Objawy prezbiopii nie pojawiają się z dnia na dzień. Pierwszym sygnałem, że warto wykonać badanie wzroku, są narastające problemy z odczytywaniem drobnego druku. Pacjenci po czterdziestce często skarżą się, że aby przeczytać ulubioną gazetę, muszą coraz dalej odsuwać ją od oczu. Sporo kłopotów przysparza im także odczytywanie cen na sklepowych półkach czy rozkładu jazdy miejskich autobusów. Dlaczego tak się dzieje? Z wiekiem soczewka traci swoją elastyczność, co prowadzi do zaburzenia zdolności akomodacji oka. Aby poprawić jakość widzenia, pacjenci mrużą oczy i wytężają wzrok. Taka metoda nie sprawdza się jednak na dłuższą metę. U osób z prezbiopią wzrok szybko się męczy, co dodatkowo może wywoływać bóle głowy. Jak sobie pomóc? To proste, należy wybrać się do doświadczonego optometrysty, który zbada wzrok i zaproponuje optymalną metodę korekcji widzenia.

Okulary i soczewki kontaktowe dla osób z prezbiopią

Do korekcji starczowzroczności służą soczewki okularowe progresywne. Ich konstrukcja umożliwia jakościowe widzenie na każdą odległość. Można powiedzieć, że okulary progresywne łączą w sobie właściwości okularów korekcyjnych, do czytania, do jazdy samochodem i przeciwsłonecznych (w przypadku zastosowania powłoki fotochromowej). Szkła progresywne za każdym razem dobierane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dostępne są w różnych wersjach cenowych, co w dużym stopniu warunkuje ich jakość, a co za tym idzie – komfort widzenia. Dlatego też na okularach progresywnych nie warto oszczędzać. Lepiej kupić droższą parę, która zapewni płynne przechodzenie z widzenia z dali do bliży, i na odwrót.

Prezbiopię można korygować także za pomocą soczewek kontaktowych. To świetne rozwiązanie dla osób aktywnych i niechętnie noszących okulary. Najlepiej sprawdzą się soczewki wieloogniskowe, które umożliwiają dobre widzenie obiektów zlokalizowanych w bliskich i dalekich odległościach. Przy stosowaniu soczewek kontaktowych niezwykle ważna jest ich pielęgnacja oraz higiena aplikacji. Warto poprosić specjalistę o instruktaż, by uniknąć podstawowych błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu (np. zakażenia bakteryjne). Szeroki wybór okularów progresywnych i soczewek kontaktowych dla osób z prezbiopią oferuje salon optyczny Stojałowski w Gdańsku. Co ważne, na miejscu można wykonać kompleksowe badanie wzroku. Zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz