Materiał Partnera

Metody i zalety monitorowania obiektów

Metody i zalety monitorowania obiektów
Systemy monitoringu z roku na rok stają się coraz powszechniejsze. Niegdyś stosowane wyłącznie jako element ochrony obiektów takich jak zakłady przemysłowe, banki czy budynki ważnych instytucji, dziś stają się metodą zabezpieczania prywatnych domostw i mieszkań. Wbrew pozorom monitoring to nie tylko kamery – w dziedzinie tej znajdziemy wiele różnych rozwiązań, każde ze swoim zestawem zalet.

Monitoring wizyjny

Kiedy mówimy o monitoringu, najczęściej myślimy właśnie o monitoringu wizyjnym, nazywanym również telewizją przemysłową lub CCTV (z ang. Closed Circuit Television). Najważniejszym elementem takiego systemu są kamery, rozlokowane w strategicznych punktach danego obiektu – dzięki nim możliwe jest obserwowanie sytuacji w pomieszczeniach lub na terenie posesji. Obraz z kamer przesyłany jest przez sieć kabli lub bezprzewodowo do rejestratorów, zapisujących dane, a stamtąd do centrali monitorowania, obsługiwanej przez pracownika firmy ochroniarskiej. Monitoring wizyjny to najbardziej optymalne rozwiązanie do ochrony obiektów – umożliwia natychmiastowe informacje o włamaniu, ale również innych niebezpieczeństwach, np. wybuchu pożaru lub wypadkach na monitorowanym terenie.

Monitoring alarmowy

Monitoring alarmowy bazuje na wykorzystaniu różnego rodzaju czujników do wykrywania niepożądanej obecności w chronionym obiekcie. Powszechnie wykorzystywane są między innymi czujniki ruchu na podczerwień. W momencie wykrycia w obszarze swego działania źródła ciepła o określonych parametrach, czujnik przesyła informację o tym zdarzeniu do centrali sterującej systemem. Tam inicjowana jest procedura wszczęcia alarmu i przekazania informacji do służb ochroniarskich.

Monitoring pożarowy

Stosowany jest przede wszystkim w budynkach, w których przebywa dużo ludzi (np. biurowcach) i gdzie ryzyko wystąpienia pożaru jest największe. Podobnie jak w przypadku systemów alarmowych, monitoring tego rodzaju wykorzystuje różnego rodzaju czujniki do wykrywania oznak pożaru, między innymi obecności dymu czy wzrostu temperatury. Po wykryciu pożaru, system uruchamia alarm informujący o niebezpieczeństwie osoby znajdujące się wewnątrz budynku i w jego pobliżu, a także instalacje przeznaczone do wyeliminowania bądź minimalizowania zagrożenia (np. instalacje natryskowe, grodzie uniemożliwiające rozprzestrzenianie się ognia etc.).

Zalety monitorowania obiektów

Poprawa bezpieczeństwa osób i mienia znajdujących się w budynku lub na danym terenie to najważniejsza zaleta każdego z wyżej omówionych systemów monitoringu. Ale nie jedyna. W wielu przypadkach inwestowania w system monitoringu może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. W jaki sposób?

Bardzo często informacja o tym, że dany obiekt jest monitorowany działa jako straszak na potencjalnych włamywaczy czy wandali – wyjaśnia specjalista firmy Electronic BoxRyzyko, że próba włamania lub zniszczenia mienia zostanie zarejestrowana i udokumentowana pod postacią nagrania dowodowego, skutecznie zniechęca do takich działań. W ten sposób spada ilość potencjalnych szkód, których pokrycie jest kosztowne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz