Artykuł sponsorowany

Metody filtracji wody do użytku domowego

Metody filtracji wody do użytku domowego

Od kilku lat w większych polskich miastach woda kranowa jest nie tylko zdatna do picia, ale wręcz mówi się o niej, że może konkurować z wodami butelkowanymi, dostępnymi w sklepach. Możemy się nawet pochwalić tym, że ze wszystkich miast świata, drugie miejsce pod względem jakości wody zajmuje nasz Kraków. Czy jednak oznacza to, że możemy bez obaw pić wodę prosto z kranu?

„Zdrowa woda siły doda”

Powiedzmy sobie szczerze – pić możemy, jednak szybko zauważymy, że jej smak pozostawia wiele do życzenia; a to powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Bo chociaż woda kranowa faktycznie ma ilość składników mineralnych na poziomie dostępnych w sklepach wód mineralnych, to ma też niemało innych składników, które nie są już tak zdrowe dla naszego organizmu. Wynika to z tego, że obowiązujące w Polsce normy jakości dla wody pitnej są takie same, jak dla wody technologicznej – a te dopuszczają obecność również innych pierwiastków i związków, np. fenoli, rtęci czy chloroformu, którego rakotwórczy wpływ na człowieka jest udowodniony naukowo. Mówienie zatem o właściwościach zdrowotnych wody z kranu to jak mówienie, że alkohol ma działanie dezynfekujące organizm – choć jest to prawdą, to alkohol pity w dużych (czy nawet średnich) ilościach przyniesie o wiele więcej szkody, niż pożytku.

Czyli to tylko pic na wodę?

Cały czas mówimy jednak o wodzie, której jakość jest badana w zakładach wodociągowych – a to, co wypływa w naszym kranie, nie podlega już żadnym badaniom. A droga wody od zakładu wodociągowego do naszego kranu jest zawiła i obfituje w stare instalacje wodociągowe, kamień i rdzę zebraną na rurach, jak również dodatek środków chemicznych odkażających wodę. Jeden z tych środków – chlor – czuć w wodzie do tego stopnia, że zmienia on jej smak. Jest na to jednak rozwiązanie. Od kilku lat zdobywają w Polsce popularność filtry do wody kranowej. Na czym polega ich działanie?

Metody filtracji wody

Takie filtry oczyszczają wodę na kilka sposobów i działają na dwóch poziomach: mechanicznym i chemicznym. Filtracja mechaniczna polega na usuwaniu z wody nierozpuszczalnych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak kamień, żelazo, rdza, piasek, muł i inne. Zaś filtracja chemiczna wodę dezynfekuje, zmiękcza i neutralizuje szkodliwe dla człowieka związki. Jedną z bardziej popularnych metod jest filtracja na węglu aktywnym, która nie tylko działa w opisany wyżej sposób, ale również ubogaca wodę w składniki mineralne i poprawia jej smak. Co ciekawe, w większości takich filtrów możemy regulować nie tylko stopień całościowego filtrowania wody, ale również stopień działania filtra na poszczególne składniki. Przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją filtrów do wody, np. firma Procon, mają w swojej ofercie zarówno filtry zewnętrzne, jak i takie, które montuje się na rurach pomiędzy ich zakończeniem a naszym kranem – możemy więc dopasować filtr i jego działanie nie tylko do naszego organizmu i preferencji, ale również do możliwości technicznych naszego mieszkania lub domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz