Materiał Partnera

Metody docieplania poddaszy

Metody docieplania poddaszy

W trakcie budowy domu, jego remontu bądź modernizacji należy zawsze zwracać szczególną uwagę na kwestię docieplenia. Jest to zabieg, który zabezpiecza pokoje i pomieszczenia gospodarcze przed wilgocią, skrajnymi temperaturami oraz pozwala stworzyć swoistą barierę tłumiącą hałasy z zewnątrz. Na czym polega docieplanie i jakie metody są stosowane w przypadku poddaszy? Sprawdź.

Docieplanie pomieszczeń – na czym polega?

Głównym powodem, dla którego ociepla się ściany, podłogi i dachy, jest wzmocnienie bariery termoizolacyjnej materiału budowlanego. Pozwala to znacznie więcej zatrzymać ciepła w domu, przez co skutecznie obniża się rachunki z ogrzewanie.

„Najczęściej stosowanym materiałem w ocieplaniu budynków są płyty termoizolacyjne. Mogą być one wykonane ze styropianu lub wełny mineralnej o różnej gramaturze i grubości” – wyjaśnia ekspert z firmy Maxpur.

Ochrona w postaci w ocieplenia, oprócz zachowania temperatury wewnątrz, dobrze chroni przed szkodnikami, wiatrem i potrafi doskonale wyciszyć pomieszczenia.

Najpopularniejsze metody dociepleń

W branży budowlanej istnieje wiele metod oraz materiałów, które można zastosować podczas ocieplania ścian i poddaszy. Najpopularniejszymi od wielu lat są:

  • płyty styropianowe – to lekki, mało nasiąkliwy i odporny na negatywne czynniki atmosferyczne materiał. Dostępny jest także w postaci specjalnych płyt wygłuszających, które montuje się pomiędzy krokwiami,
  • wełna mineralna – materiał o dobrej izolacyjności ciepła. Wełna jest wysoce ognioodporna, doskonale sprawdzi się w miejscach narażonych na kontakt z wysokimi temperaturami. Jest łatwa w zastosowaniu i wytrzymała na ściskanie. Można ją kupić pod postacią płatów, płyt
    i granulatu,
  • polistyren – to materiał dociepleniowy, który charakteryzuje się większą sztywnością niż styropianowe płyty i nie jest odporny na niektóre środki chemiczne, takie jak rozpuszczalniki. Cechują go dobre właściwości termoizolacyjne,
  • pianka PUR – jest to natryskowa metoda izolacji budynków, często stosowana
    w pomieszczeniach i elementach konstrukcyjnych o utrudnionym dostępie. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jest wysoce wodoodporna, a po wyschnięciu zyskuje dużą twardość.

Metod izolacji budynku jest bardzo wiele. Na dużych i otwartych przestrzeniach stosuje się najczęściej płyty styropianowe i polistyrenowe. Wewnątrz pomieszczeń doskonale sprawdzą się wełna mineralna i pianka. Natryskowa metoda dociepleń jest polecana szczególnie
w przypadkach poddaszy i trudno dostępnych miejsc o nierównej powierzchni i dużej ilości szczelin.
Dobór odpowiednich materiałów warto skonsultować ze specjalistami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz