Materiał Partnera

Metody diagnostyczne w leczeniu stomatologicznym

Metody diagnostyczne w leczeniu stomatologicznym

Wyszukanie rozwiązania adekwatnego do występującego problemu wiąże się z prawidłową analizą objawów, które nie zawsze są widoczne gołym okiem. Ma to szczególne znaczenie w stomatologii. Podczas diagnostyki wykorzystuje się przede wszystkim różne rodzaje zdjęć RTG, jak również specjalną odmianę tomografii – CBCT. Takie metody pozwalają na opracowanie precyzyjnego planu leczenia schorzeń dentystycznych.

Zdjęcie panoramiczne

Inaczej jest nazywane zdjęciem przeglądowym. Widać na nim struktury kostne oraz część tkanek miękkich znajdujących się w obrębie szczęki. To jedna z podstawowych metod diagnostycznych, która pozwala na całościowy ogląd stanu jamy ustnej oraz uzębienia. Ponadto eliminuje potrzebę wykonywaniu kilku różnych zdjęć RTG, co jednocześnie przekłada się na zmniejszenie ilości promieniowania X oddziałującego na pacjenta podczas jego wykonywania. Sprawdza się w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii: endodoncji, chirurgii, ortodoncji, protetyce, periodontologii, implantologii, a także w laryngologii. Obecnie coraz powszechniej stosuje się pantomogram w wersji cyfrowej, która jest znacznie bardziej szczegółowa. Tego typu prześwietlenia wykonywane są między innymi w gabinecie stomatologicznym Artdent w Bochni oraz Brzesku.

Zdjęcie RTG punktowe

To także zdjęcia przeglądowe, jednakże wykonywane w technice 2D. Uwidaczniają one głównie struktury, które są dobrze uwapnione, czyli zęby oraz kości, a także zmiany chorobowe. Istnieje kilka ich rodzajów:

  • zdjęcie wewnątrzustne przylegające – obrazuje złamane oraz pozostałe korzenie zębów, zęby nadliczbowe i zatrzymane, a także wszelkie zmiany nowotworowe;
  • zdjęcie wewnątrzustne zgryzowe – pozwala zweryfikować lokalizację zębów zatrzymanych, a także stan zachyłków, zatok, złamań, złogi w przewodach ślinianek;
  • zdjęcie wewnątrzustne skrzydłowo-zgryzowe – eksponuje kondycję koron zębowych, szczelność i jakość wypełnień, a także odgrywa istotną rolę w diagnostyce próchnicy.

Zdjęcie cefalometryczne

Służy przede wszystkim dziedzinie ortodoncji. Lekarze zlecają je przed rozpoczęciem leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu stałego. Pozwala ono ocenić relacje występujące pomiędzy szczękami, zębami a podstawą czaszki, a także wykonać odpowiednie pomiary na potrzeby zaprojektowania aparatu ortodontycznego oraz kontroli postępów w jego działaniu. Zdjęcie cefalometryczne wykonuje się z profilu.

Tomografia CBCT

To najdokładniejsze badanie diagnostyczne w stomatologii, ponieważ pozwala na uzyskanie obrazu wycinka szczęki w technologii 3D. Ponadto można otrzymać także wizualizację w płaszczyźnie horyzontalnej, strzałkowej oraz czołowej. Ma to duże znaczenie w chirurgii stomatologicznej, jak i implantologii w celu przygotowania do zabiegów oraz zdiagnozowanie ewentualnych zmian patologicznych w obrębie wstawienia wszczepów. W ortodoncji zaś stanowi pomocny element podczas weryfikowania zaburzeń i wad zgryzu. Tomografię wykorzystuje się także w protetyce, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej w celu opracowania właściwego planu leczenia.

Opracowanie:
Brzesko, Legionów Piłsudskiego 30
tel. 14 663 24 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz