Artykuł sponsorowany

Metody badań nieniszczących

Metody badań nieniszczących

Badania nieniszczące cieszą się coraz większą popularnością ze względu na duże możliwości ich wykorzystania. Ich najważniejszą cechą jest to, że są nieinwazyjne, dlatego można dzięki nim zdiagnozować wewnętrzne elementy konstrukcyjne. W zależności od celu oraz parametrów badanego materiału wyróżnia się kilka metod badawczych, które wykazują się wysoką skutecznością diagnostyczną.

Rodzaje badań nieniszczących

Badania nieniszczące charakteryzują się bezpieczeństwem oraz brakiem konieczności bezpośredniego wpływania materiał badawczy poprzez oddziaływanie na elementy konstrukcyjne. Wykorzystuje się je do diagnozowania struktur przemysłowych w maszynach i budynkach, które zlokalizowane są wewnątrz, co uniemożliwia się przedostanie do nich tradycyjnymi metodami. W zależności od celu diagnostycznego wyróżnia się między innymi:

  • Badanie ultradźwiękowe – polega na wprowadzeniu do opracowywanej konstrukcji fal, które odbijają się od powierzchni materiału. Można w ten sposób zdiagnozować pęknięcia powierzchniowe, rozwarstwienia oraz uszkodzenia struktur spawalniczych. Metoda ta jest wykorzystywana do badania metali, ceramiki, betonu oraz tworzyw niemetalowych.
  • Badanie wizualne – polega na diagnozowaniu powierzchni przy pomocy urządzeń optycznych oraz technologii wykorzystywanej do zdalnej obserwacji. Metoda znajduje zastosowanie w przypadku diagnostyki złączy spawanych, struktur powierzchniowych oraz zmian korozyjnych i może być wykorzystana w odniesieniu do każdego materiału.
  • Badanie radiograficzne – polega na wprowadzeniu fal promieniowania, za pomocą których dokonuje się rejestracji obrazu w formie radiogramu. Badanie takie pozwala określić zmiany w strukturach badanej powierzchni już na etapie produkcji. Metoda ta wykorzystywana jest do diagnostyki metali i niemetali.

Do wykorzystania są również metody penetracyjne oraz badania magnetyczno – proszkowe realizowane przez doświadczone firmy takie jak Labo-Ndt Paweł Szuberla. Specjaliści dobiorą odpowiednią metodę badawczą i dokonają dokładnej analizy badanego materiału.

Dlaczego warto przeprowadzać badania nieniszczące?

Okresowe sprawdzanie stanu technicznego konstrukcji jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz trwałości elementów konstrukcyjnych. Dobór odpowiedniej metody pozwala w porę zdiagnozować usterki oraz nieprawidłowości, których nie widać gołym okiem. Badania nieniszczące są obecnie jedną z najbardziej skutecznych i dokładnych metod diagnostycznych wykorzystywanych w przypadku budynków, konstrukcji oraz maszyn przemysłowych i produkcyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz