Artykuł sponsorowany

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji
Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcji – można stosować m.in. tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, wkładki, spirale, plastry, globulki i inne środki antykoncepcyjne. Warto jednak skupić się na tych najbardziej skutecznych, które zaleca ginekolog. Wtedy ma się pewność, że chociaż kalendarzyk wskazuje dni płodne, to szansa na ciążę jest maksymalnie zmniejszona. Jakie metody polecają specjaliści?

Antykoncepcja doustna (hormonalna): Kiedy sprawdzą się tabletki antykoncepcyjne?

Jedną z popularnych metod antykoncepcji są tabletki, które występują w czterech rodzajach i różnią się od siebie zawartością hormonów. Ginekolog dobiera je nie tylko do wieku pacjentki, ale również potrzeb i stanu zdrowia. Do najczęściej stosowanych zalicza się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (zawierają estrogen i syntetyczny progesteron). Z reguły przyjmuje się je przez 21 dni, a następnie robi 7-dniową przerwę, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Czasami stosuje się także tabletki w schemacie 24+4, co oznacza przyjmowanie tabletek z hormonami przez 24 dni oraz przez 4 dni tabletek placebo. Wśród tych rodzajów tabletek wyróżnia się dodatkowo tabletki antykoncepcyjne jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe. Do najnowszej generacji zalicza się tabletki jednoskładnikowe tzw. minipigułki (zawierają tylko progesteron). Te środki przyjmuje się bez przerwy, tzn. stosuje się przez 28 dni, a następnie rozpoczyna się kolejne opakowanie. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych ich zadaniem jest zablokowanie owulacji oraz utrudnienie przedostania się plemników do pochwy (zmiana konsystencji śluzu) i tym sposobem nie dopuszczenie do zagnieżdżenia się zarodka.

Antykoncepcja przezskórna: Kiedy warto stosować plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny jest równie skuteczny co tabletki antykoncepcyjne. Po naklejeniu go na skórę, w sposób ciągły uwalnia hormony, które następnie trafiają do krwioobiegu. Sposób ten oprócz tego, że zabezpiecza przed ciążą, ma dodatkową zaletę – omija narządy takie jak np. wątroba, przez co powoduje mniej skutków ubocznych. Ginekolog, który je przepisuje (np. dr hab. n. med. Jerzy Florjański z Prywatnego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego z Wrocławia), informuje pacjentkę, że powinna wymieniać je co tydzień przez 3 tygodnie, a po 21 dniach zrobić 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia. Plaster antykoncepcyjny jest wygodny w stosowaniu (nie trzeba codziennie o nim pamiętać), a dodatkowo złe samopoczucie (takie jak biegunka lub wymioty) nie wpływa na wchłanialność i tym samym skuteczność metody.

Antykoncepcja dopochwowa: krążki antykoncepcyjne, globulki, pierścienie i pianki

Inną metodą jest również antykoncepcja dopochwowa. Większość z nich (globulki, pierścienie, pianki itp.) można zakupić bez recepty. Wizyta u ginekologa konieczna jest, jeśli chce się stosować np. krążek antykoncepcyjny. To także wygodna forma antykoncepcji, którą zakłada się przed 5 dniem cyklu i umiejscawia w pochwie na 21 dni. Kobiety, które podjęły decyzję o tym, że przez dłuższy czas nie chcą mieć dzieci, mogą zdecydować się np. na spirale wewnątrzmaciczne lub wkładki domaciczne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Laura K.
Laura K.
10.09.2018
Polecam ten artykuł jako przegląd metod antykoncepcji. Wiadomo, każda kobieta ma wybór, jaką chce stosować i czy w ogóle chce. Sama stosuję tabletki, belarę. Raz, że to dla mnie zabezpieczenie. Ale też antykoncepcja pomogła mi się uporać z ciężkim pms jaki miałam. I myślę, że z tego drugiego powodu, kobiety również się na nią decydują.