Artykuł sponsorowany

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – zasady pracy z małym dzieckiem

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – zasady pracy z małym dzieckiem

Weronika Sherborne, angielska terapeutka, która wypracowała autorski system ćwiczeń dla najmłodszych, twierdziła, że wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby – nawiązania kontaktu z rówieśnikami i zrozumienia własnego ciała. W obydwu przypadkach pragnienie może być zaspokojone dzięki prawidłowemu nauczaniu ruchu. Ruch Rozwijający jest narzędziem wspomagającym rozwój psychofizyczny i korygującym zaburzenia.

Ruch rozwijający w żłobku – co musisz o nim wiedzieć?

System ćwiczeń opracowany przez Sherborne ma za zadanie zaspokajać naturalne potrzeby dziecka przez wykorzystanie zmysłów dotyku i ruchu. Maluch poszerzę wiedzę o samym sobie, uczy się reakcji na określone sytuacje i nawiązuje pierwsze głębsze relacje międzyludzkie, np. poprzez utrzymanie kontaktu wzrokowego z innymi dziećmi i opiekunem. Zastosowanie tej metody pozwala rozwinąć u dziecka orientację w funkcjonowaniu ciała w określonej przestrzeni i zwiększyć jego pewność siebie.

Jakie są korzyści z wdrożenia metody Ruchu Rozwijającego?

Ćwiczenia, proponowane przez Weronikę Sherborne, przynoszą szereg korzyści dla dziecka. Oprócz wspomagania prawidłowego rozwoju przez ruch dziecko uczy się współdziałania w duecie i rozwija poczucie zaufania do innych ludzi. Bardzo istotnym aspektem ćwiczeń, praktykowanych w Żłobku Słoneczny Zakątek, jest nauka koncentracji na realizowanym zadaniu. Dziecko ma możliwość uwolnienia nagromadzonej energii, co wyzwala w nim poczucie szczęścia i budzi pozytywne skojarzenia z przebywaniem w grupie rówieśniczej. 
Niewątpliwą zaletą Metody Ruchu Rozwijającego jest jej naturalność i łatwość praktykowania w każdych warunkach. Dzieci nie muszą być szczególnie predysponowane do wykonywania ćwiczeń – wszystko odbywa się w zgodzie z naturalnym rytmem ich rozwoju.

Jakie ćwiczenia są wykonywane w ramach metody Ruchu Rozwijającego?

Weronika Sherborne opracowała kompleksowy zestaw ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka, które mogą być przeprowadzane na warsztatach wspólnie z rodzicami dzieci. W ramach zajęć wyróżnia się następujące bloki: ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała, pomagające w zdobyciu pewności siebie, ułatwiające kontakt z otoczeniem i zwiększające poczucie bezpieczeństwa. Pedagodzy, praktykujący metodę Ruchu Rozwijającego, wykorzystują proste narzędzia dydaktyczne, takie jak piosenki czy wierszyki. Ćwiczenia fizyczne obejmują, m.in. kręcenie się na pośladkach, powitanie ciałem z grupą czy chodzenie na stopach rodzica. Wszystkie zadania fizyczne mają formę niezobowiązującej wesołej zabawy, dlatego dzieci nie odczuwają tego jak „zajęcia lekcyjne”, tylko sposób na miłe spędzenie czasu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz