Materiał Partnera

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – zasady pracy z małym dzieckiem

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – zasady pracy z małym dzieckiem

Weronika Sherborne, angielska terapeutka, która wypracowała autorski system ćwiczeń dla najmłodszych, twierdziła, że wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby – nawiązania kontaktu z rówieśnikami i zrozumienia własnego ciała. W obydwu przypadkach pragnienie może być zaspokojone dzięki prawidłowemu nauczaniu ruchu. Ruch Rozwijający jest narzędziem wspomagającym rozwój psychofizyczny i korygującym zaburzenia.

Ruch rozwijający w żłobku – co musisz o nim wiedzieć?

System ćwiczeń opracowany przez Sherborne ma za zadanie zaspokajać naturalne potrzeby dziecka przez wykorzystanie zmysłów dotyku i ruchu. Maluch poszerzę wiedzę o samym sobie, uczy się reakcji na określone sytuacje i nawiązuje pierwsze głębsze relacje międzyludzkie, np. poprzez utrzymanie kontaktu wzrokowego z innymi dziećmi i opiekunem. Zastosowanie tej metody pozwala rozwinąć u dziecka orientację w funkcjonowaniu ciała w określonej przestrzeni i zwiększyć jego pewność siebie.

Jakie są korzyści z wdrożenia metody Ruchu Rozwijającego?

Ćwiczenia, proponowane przez Weronikę Sherborne, przynoszą szereg korzyści dla dziecka. Oprócz wspomagania prawidłowego rozwoju przez ruch dziecko uczy się współdziałania w duecie i rozwija poczucie zaufania do innych ludzi. Bardzo istotnym aspektem ćwiczeń, praktykowanych w Żłobku Słoneczny Zakątek, jest nauka koncentracji na realizowanym zadaniu. Dziecko ma możliwość uwolnienia nagromadzonej energii, co wyzwala w nim poczucie szczęścia i budzi pozytywne skojarzenia z przebywaniem w grupie rówieśniczej. 
Niewątpliwą zaletą Metody Ruchu Rozwijającego jest jej naturalność i łatwość praktykowania w każdych warunkach. Dzieci nie muszą być szczególnie predysponowane do wykonywania ćwiczeń – wszystko odbywa się w zgodzie z naturalnym rytmem ich rozwoju.

Jakie ćwiczenia są wykonywane w ramach metody Ruchu Rozwijającego?

Weronika Sherborne opracowała kompleksowy zestaw ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka, które mogą być przeprowadzane na warsztatach wspólnie z rodzicami dzieci. W ramach zajęć wyróżnia się następujące bloki: ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała, pomagające w zdobyciu pewności siebie, ułatwiające kontakt z otoczeniem i zwiększające poczucie bezpieczeństwa. Pedagodzy, praktykujący metodę Ruchu Rozwijającego, wykorzystują proste narzędzia dydaktyczne, takie jak piosenki czy wierszyki. Ćwiczenia fizyczne obejmują, m.in. kręcenie się na pośladkach, powitanie ciałem z grupą czy chodzenie na stopach rodzica. Wszystkie zadania fizyczne mają formę niezobowiązującej wesołej zabawy, dlatego dzieci nie odczuwają tego jak „zajęcia lekcyjne”, tylko sposób na miłe spędzenie czasu.
Opracowanie:
Wejherowo, Bolduana 15
tel. 791 966 632
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz