Materiał Partnera

Metoda Callana. Czy nadal jest używana w nauce angielskiego?

Metoda Callana. Czy nadal jest używana w nauce angielskiego?

Metoda Callana zyskała popularność kilkanaście lat temu. Powstało wtedy mnóstwo szkół języka angielskiego, które w ten właśnie sposób kształciły swoich uczniów. Twórcą tej techniki nauczania był były żołnierz i miłośnik literatury brytyjskiej – Robin Callan. Rozczarowany brakiem efektów stosowanych wówczas metod przyswajania angielskiego, sam rozpoczął pracę jako nauczyciel tego języka. Choć ta forma nauki swój debiut ma już dawno za sobą, nadal są szkoły, które z powodzeniem stosują tę metodę.

Na czym polega metoda Callana?

Metoda Callana to ciągłe powtarzanie słówek, zwrotów i konstrukcji gramatycznych. Polega na uczeniu się określonej części materiału, wyłącznie w języku angielskim. Każda kolejna lekcja bazuje na poprzedniej. Nauczyciel mówi bardzo szybkim tempem, dlatego uczeń musi być mocno skoncentrowany. Co więcej, nie powinien się zastanawiać, tylko udzielić natychmiastowej odpowiedzi, bez żadnej podpowiedzi w języku polskim. W czasie trwania edukacji językowej niczego się nie notuje. Metoda Callana zakłada, że uczeń nie poznaje zasad pisowni, nie uczy się też na pamięć żadnych czasów gramatycznych. Liczy się tylko rozmowa.

Zalety i wady metody Callana

Metoda Callana, jak każdy kurs języka angielskiego ma swoje wady i zalety. Jej mocne punkty to: zapamiętanie dużej ilości słów i zwrotów, osłuchanie się z językiem i jego brzmieniem, likwidacja bariery językowej, a nawet pokonanie nieśmiałości, bo przecież cały czas musimy coś mówić. Do słabych stron metody Callana z pewnością należą: monotonia, brak nauki gramatyki, zbyt szybkie tempo nauczania, a także stres, który może towarzyszyć osobom niemającym wcześniej styczności z angielskim.

Nie ma złotego środka nauki języków obcych. Każdy powinien sam wybrać odpowiednią dla siebie metodę. Miejscem godnym polecenia jest Szkoła Języków Obcych "Go ahead", prowadząca kursy językowe dla dzieci i młodzieży. Ponadto placówka prowadzi kursy przygotowujące do matury, kładąc nacisk na gramatykę, słownictwo oraz wymowę.

Czy metoda Callana jest skuteczna?

Jak najbardziej! Szczególnie dla początkujących. Efekty nie są od razu widoczne, ale z czasem łatwiej się wszystko przyswaja. Dużo rzeczy podświadomie pozostaje w głowie. Pewne schematy zdań zapamiętuje się automatycznie. W nauce języka angielskiego nie tylko sama metoda jest ważna, ale również zaangażowanie, dyscyplina i samodzielna praca w domu.

Opracowanie:
Halinów, Okuniewska 115
tel. 733 250 300
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz