Artykuł sponsorowany

Metalizowanie, jako jedno z podstawowych zadań w procesie regeneracji lamp samochodowych

Metalizowanie, jako jedno z podstawowych zadań w procesie regeneracji lamp samochodowych

Stan lamp w naszym aucie to niezwykle istotna kwestia, która z jednej strony wpływa na estetykę pojazdu, z drugiej zaś na sposób doświetlenia drogi w czasie jazdy, a co za tym idzie na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Warto przy tym pamiętać, że na jakość działania reflektorów, oprócz stanu kloszy oraz żarówek, wpływa również stan tzw. odbłyśników, które na szczęście, podobnie jak pozostałe elementy lampy, można
w razie potrzeby poddać procesowi regeneracji.

Odbłyśnik – jako serce lampy

Wydawać by się mogło, że najważniejszym elementem reflektorów w pojeździe są żarówki stanowiące źródło światła. Z jednej strony jest to prawda, ale z drugiej strony nie należy zapominać, że podstawowym zadaniem odbłyśnika jest odbijanie i kierowanie jak największej części strumienia świetlnego z żarówki w kierunku jezdni, a co za to idzie jest on odpowiedzialny za to jak zostanie ukształtowana wiązka światła skierowana na jezdnię. We współczesnych autach stosuje się różne rodzaje odbłyśników, które różnią się kształtem, ale przede wszystkim materiałem wykonania. Co prawda najstarsze elementy tego typu produkowane były z blachy stalowej, ale już najnowsze modele wykonuje się z tworzyw sztucznych poddanych procesowi metalizowania, co sprawia mogą przyjmować one określoną jakość powierzchni, a także niezbędne kształty i masę.

Metalizowanie, jako metoda regeneracji odbłyśników

Odbłyśniki, choć osłonięte kloszem, mogą z czasem zmatowieć, utracić metalizowaną warstwę lub ulec innym uszkodzeniom, co zdecydowanie obniży jakość działania naszych reflektorów. Zanim jednak zdecydujemy się na kosztowną wymianę lamp w naszym aucie warto zastanowić się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie regeneracja odbłyśników. Usługę tą oferują wyspecjalizowane firmy zajmujące się regeneracją lamp i metalizacją, takie jak Szare na Złote II. Współpraca w tym zakresie z fachowcami to doskonałe rozwiązanie, co wynika z faktu, że odnowienie odbłyśników wymaga wiedzy, umiejętności i zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, a także zachowania właściwej kolejności prac, które powinny przebiegać następująco:

  • demontaż i umiejętne otworzenie reflektora pojazdu,
  • demontaż odbłyśnika i usunięcie starej powierzchni lakieru,
  • odtłuszczenie i przygotowanie powierzchni,
  • nałożenie podkładu, który ma za zadanie poprawić przyczepność i trwałość właściwej warstwy odbłyskowej,
  • powlekanie elementów w procesie metalizacji próżniowej,
  • zabezpieczenie naniesionej powłoki,
  • naprawa i konserwacja pozostałych elementów mocujących,
  • połączenie odbłyśnika i zregenerowanego klosza.

Metalizowanie to proces, który umożliwia zregenerowanie nawet bardzo zniszczonych reflektorów. Warto przy tym pamiętać, że technologia tego typu, a zwłaszcza proces chromowania, stanowiący jedną z technik metalizacji, pozwala również na odnowienie innych elementów lamp, w tym także wewnętrznych lub zewnętrznych ramek reflektorów. Dodatkowo nie należy zapominać, że powlekanie elementów chromem daje możliwość odnowienia oraz nadania niepowtarzalnego blasku i wyglądu wielu innym detalom samochodowym, takim jak listwy, klamki, uchwyty, itp.

Opracowanie:
Nowa Iwiczna, Krasickiego 78
tel. 510 302 775
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz