Menopauza – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Menopauza – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Menopauza to proces fizyczny, który pojawia się u wszystkich kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Jego objawem jest zanik miesiączki i płodności kobiety. Niestety z przekwitaniem wiążą się również inne przykre dolegliwości. Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać menopauzę? Jesteś ciekawa, jakie metody pomogą zniwelować jej objawy? Przeczytaj nasz poradnik i ciesz się swoim wiekiem!

Co to jest menopauza?

Menopauza najczęściej pojawia się u kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Jest to naturalny proces fizjologiczny, który następuje pomiędzy wiekiem rozrodczym a starzeniem się. Wówczas organizm kobiety produkuje coraz mniej hormonów płciowych, progesteronu oraz estrogenów, przestaje również uwalniać komórki jajowe. Płodność kobiety spada, a w końcu całkowicie zanika. Te zmiany hormonalne mogą skutkować zarówno dolegliwościami fizycznymi, jak i psychicznymi.  Spadek poziomu estrogenów powoduje, że ośrodkowy układ nerwowy wytwarza mniej serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Dlatego u kobiety w średnim wieku pojawia się pogorszenie nastroju, wzmożona chęć jedzenia, a także zwiększenie wchłaniania tłuszczów z jedzenia. Za oficjalny początek menopauzy uważa się datę ostatniej miesiączki kobiety.

Objawy menopauzy

Najbardziej charakterystycznym objawem menopauzy jest zanik okresu. Jeszcze wcześniej kobieta może mieć nieregularne miesiączki. Do innych objawów tego stanu możemy zaliczyć:

 • uderzenia gorąca i dreszcze
 • kłopoty ze snem
 • wahania nastroju
 • zmęczenie
 • spadek libido
 • bóle głowy i mięśni
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca
 • problemy z koncentracją i pamięcią
 • przerzedzenie włosów
 • wzrost wagi
 • kruchość i łamliwość paznokci
 • suchość i łuszczenie się skóry

W tym okresie może również dawać o sobie znać osteoporoza, istnieje również podwyższone ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Menopauza u kobiet jest nieunikniona, dlatego najlepiej się z nią… pogodzić. Należy zrozumieć, że nie jest to choroba, a naturalna kolej rzeczy, na którą nie mamy wpływu. W walce z przykrymi dolegliwościami pomoże nam zmiana trybu życia – wprowadź do swojego planu dnia długie spacery i zdrową żywność. W twojej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, magnez i witaminę D. Na przemianę materii korzystnie wpłyną również witaminy z grupy B, które znajdziesz np. w fasoli, kaszach, rybach i serze białym.

Zadbaj również o nawilżanie ciała. W tym okresie skóra kobiety zmienia się – staje się szorstka, mniej napięta i sucha. Wybieraj kosmetyki przeznaczone dla osób w twoim wieku – pomogą one zachować zdrowy i ładny wygląd skóry. Dolegliwości psychiczne ukoją napary ziołowe – szałwia i melisa. Jeśli zauważysz, że uczucie smutku i przygnębienia nie mija, udaj się do specjalisty.  

Jeśli dolegliwości będą bardzo dokuczliwe, nie wstydź się zasięgnąć porady ginekologa. Specjalista może ci zalecić rozpoczęcie zastępczej terapii hormonalnej, dzięki której ustąpią niechciane objawy menopauzy. Aby ta metoda była skuteczna, musi być jednak wprowadzona odpowiednio wcześnie. Nie wszystkie kobiety mogą też ją stosować – przeciwwskazaniem do wprowadzenia terapii są między innymi nowotwory narządów rodnych, guzki w piersiach i schorzenia wątroby.

Jakie są korzyści terapii hormonalnej? Oprócz zmniejszenia nieprzyjemnych objawów przekwitania jest to np. ochrona przed osteoporozą. Podawanie hormonów może mieć również korzystny wpływ na czynność naczyń krwionośnych i stężenie cholesterolu, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej. Hormony poprawiają również kondycję narządów rodnych kobiety – zmniejszają ryzyko stanów zapalnych i utrzymują odpowiednie nawilżenie pochwy. Po 2-3 latach ich stosowania objawy menopauzy mogą całkowicie ustąpić.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz