Artykuł sponsorowany

Mediacja alternatywą dla postępowania sądowego

Mediacja alternatywą dla postępowania sądowego

Spór o odszkodowanie czy rekompensatę finansową nie zawsze musi kończyć się przed sądem. Sztuka konwersacji i umiejętność wypracowania kompromisu dają szansę na polubowne załatwienie kwestii spornych. W negocjacjach takich może pomóc doświadczony prawnik. Rozsądne argumenty poparte przepisami to pierwszy krok do satysfakcjonującego rozstrzygnięcia sprawy.

Kiedy prowadzi się mediacje?

Mediacje są prowadzone między dwoma stronami, które podzieliła jakaś kwestia. Mogą one mieć miejsce jedynie przed złożeniem pozwu lub wniosku do sądu – po tym fakcie sprawa wkracza na drogę postępowania sądowego.

Mediacja daje możliwość szybkiego zawarcia ugody. Może dotyczyć spraw, w których strony wysuwają wobec siebie roszczenia. Daje ona sposobność porozumienia w kwestii podziału spadku czy majątku. „Mediator pomaga też w sprawach rodzinnych dotyczących ustalenia władzy rodzicielskiej, alimentów na dziecko, miejsca zamieszkania małoletniego. Jego zadaniem jest także prowadzenie negocjacji w kwestii roszczeń odszkodowawczych i o zapłatę. Jeżeli zaistnieje konieczność rozpoczęcia tego typu mediacji, warto skorzystać z usług adwokata” – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Dominika Baranowskiego.


Mediacje mogą być prowadzone także przez podmioty gospodarcze. Wtedy dotyczą głównie roszczeń akcjonariuszy i wspólników. Są to też próby dojścia do porozumienia w sprawach niezgodności towaru z umową czy niewywiązania się z warunków zwartej umowy.

Korzyści z prowadzenia mediacji

Mediacje, w przeciwieństwie do postępowania sądowego, są szybkie i generują stosunkowo niewielkie koszty. Sprawa przed sądem może toczyć się przez całe lata, a odległe terminy rozpraw przedłużają spór. Jest to sytuacja stresująca dla wszystkich stron. Ponadto koszty związane z postępowaniem sądowym są niemałe. Sporo trzeba zapłacić już za samo złożenie wniosku lub pozwu. Następnie należy jeszcze głębiej sięgnąć do kieszeni, aby opłacić biegłych, ekspertyzy, zaświadczenia, odpisy dokumentów…

Warto przy tym pamiętać, że ugody wypracowane poprzez mediacje mają moc prawną. Są traktowane równorzędnie z ugodą zawartą przed sądem.

Zaletą mediacji jest też ich dyskrecja. Pozwalają na delikatne załatwienie spraw osobistych, handlowych, zawodowych – bez uszczerbku na reputacji stron. Za to rozprawy sądowe są jawne, co niestety daje możliwość dowiedzenia się o konflikcie osobom postronnym.

Mediacje są prowadzone w przyjaznej atmosferze i na neutralnym dla obu stron gruncie. Nie przekreślają możliwości utrzymania dobrych relacji w przyszłości. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z nich w przypadku sporu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz