Materiał Partnera

Mech w aranżacjach domowych wnętrz

Mech w aranżacjach domowych wnętrz

Coraz więcej czasu spędzamy w pracy i pod dachem. Pogoda nazbyt gorąca, zimna, wietrzna lub pada. Powodów, by zostać w domu jest wiele. Jeśli czujesz, że izolujesz się od świata przyrody, jednym sensownym rozwiązaniem jest postaranie się o przyrodę wprost w mieszkaniu. Ściana mchu to najmodniejszy obecnie trend w aranżacji domowych wnętrz

Jak zaprojektować ścianę mchu?

Ściany z mchu zapewniają świeży, relaksujący klimat w domu i połączenie z naturą, którego często tak bardzo nam brakuje. Świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, jak i w połączeniu ze stylem skandynawskim czy urban jungle.

Podejmując decyzję o dodaniu do domowego wystroju tej niecodziennej dekoracji, można zdecydować się na ofertę firmy specjalizującej się w tego rodzaju żywych aranżacjach wnętrz lub zaprojektować ścianę bądź wertykalną ozdobę z mchu samodzielnie. Wystarczy rama o regularnych rozmiarach, naciągnięta na nią siatka i wybrany porost lub mech. Należy pamiętać, że mech należy kupić w specjalistycznym sklepie, ponieważ mech rosnący w lesie objęty jest całkowitą ochroną.

Żywa dekoracja ścienna może zostać utworzona z kolorowego chrobotka reniferowego, mchu poduszkowego, mchu leśnego, paprociowego, a nawet z trawy. Ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane tym, którzy żywą ozdobę pragną połączyć z prozdrowotnymi właściwościami, ponieważ ściana z trawy naturalnej filtruje powietrze pochłaniając kurz, pyłki i chłonąc dwutlenek węgla – mówi specjalista z Green Project w Krakowie.

Jak dbać o żywe dekoracje z porostów?

 Ściany z mchu są zaskakująco tanie i proste w utrzymaniu. Nie ma potrzeby ich czyścić i odkurzać . Nie wymagają nasłonecznienia, więc doskonale sprawdzają się w łazienkach, studiach nagrań, kuchniach, korytarzach i wszystkich innych pomieszczeniach, w których występuje niedobór światła słonecznego. Nie wymagają również podlewania. Porostom wystarczy zapewnić wilgotność w pomieszczeniu na poziomie co najmniej 40% (do maksymalnie 60%) by pięknie i zielono się prezentowały. W sytuacji, gdy zima wilgotność powietrza spada porostom do pomieszczenia ze ścianą z mchu, należy wstawić nawilżacz powietrza, by przywrócić im świeży wygląd.

Nie sprzyjają mchom czynniki szkodliwe również dla innych roślin, czyli np. bliskość kaloryfera, kominka czy paneli grzewczych czy słońce. Umieszczenie ściany mchu blisko źródła intensywnego ciepła może zniszczyć jego możliwości samo regeneracji. Mech jest naturalnym miernikiem wilgotności.
Te zielone aranżacje, którym zapewniono odpowiednie warunki do życia, będą ozdobą domu czy biura przez lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz