Materiał Partnera

Meble do salonu. Propozycje aranżacyjne

Meble do salonu. Propozycje aranżacyjne

Chyba każde mieszkanie ma swoje centrum wypoczynkowe, którego rolę pełni salon. Tutaj spotykają się wszyscy: jedni oglądają telewizję, inni czytają, jeszcze inni surfują po internecie, trzymając laptopa na kolanach lub ze smartfonem w ręku, a dorośli bawią się z dzieckiem na dywanie; tutaj wreszcie przyjmuje się gości, a także wspólnie spożywa się posiłki. Z tego pokoju korzystają wszyscy domownicy, często jednocześnie. Jak należy urządzić salon?

Sposób aranżacji salonu determinuje jego wielkość

Najłatwiejsza jest aranżacja salonu, który ma kształt kwadratu lub prostokąta o długości niewiele większej od jego szerokości; dotyczy to głównie pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Jak jednak podpowiadają nam specjaliści z firmy MakroDom z Kolbuszowej, inaczej rzecz ma się z salonami o bardzo dużych powierzchniach. Tutaj nietypowy kształt pomieszczenia, na przykład w kształcie litery L lub też z jakąś wydzieloną wnęką, staje się jego dużą zaletą; dzięki temu możliwe jest wydzielenie w naturalny sposób jakiejś funkcjonalnej strefy np. jadalni, biura lub bardziej odizolowanego miejsca wypoczynku. Oczywiście każdy dom jest urządzany indywidualnie i nie zawsze salon musi w nich pełnić te same funkcje, niemniej w większości przypadków jest on aranżowany w taki sposób, aby zaspokajał te wszystkie potrzeby, o których wspomnieliśmy we wstępie; w stosunku do tychże potrzeb należy też dobierać meble salonowe.

Rola mebli w aranżowaniu salonu

Meble to te elementy salonu, które, w najistotniejszy sposób decydują o ostatecznym jego wystroju. Ich dobór powinien być starannie przemyślany zarówno pod względem wielkości, kształtu, jak i kolorystyki, tak aby nie wprowadzały one w pomieszczeniu żadnych, jakże męczących później nasze poczucie estetyki, dysonansów. Zanim kupimy meble do salonu, warto je pomierzyć, a ich szerokości i długości odwzorować na kartonach lub arkuszach papieru i sprawdzić jak będą one  sytuowały się w naszym salonowym pomieszczeniu. Niezależnie od wielkości i kształtu salonu, są pewne niezmienniki, które zawsze tam znajdziemy; to sofa, fotele i stolik kawowy. Fotel jest podstawowym meblem wypoczynkowym; ponieważ rynek oferuje mnóstwo fotelowych modeli, zarówno jeśli chodzi o ich kształty, jak i funkcje, to powinniśmy ich wyboru dokonywać ze szczególną starannością, mając przede wszystkim na względzie naszą wygodę i komfort. Do wyboru mamy miękkie fotele, w których można wygodnie się zapaść, fotele bujane, fotele podwieszane, a także fotele typu worek, wypełnione styropianowymi kulkami czy też bardzo praktyczne fotele rozkładane, a nawet fotele biurowe. Dobierając stolik kawowy, należy oczywiście uwzględnić wysokość foteli, które będą przy nim stały, a także ich liczbę. Równie ważny, w kontekście naszej wygody jest zakup sofy, kanapy czy też innego mebla tego typu; pamiętać warto, żeby jej wymiary były dostosowane do wielkości całego pomieszczenia, tak aby swoją wielkością nie przytłaczała ona pozostałych jego elementów. Uzupełnieniem umeblowania salonu bywają stoły, krzesła, ławy, stoliki, komody, witryny, szafki RTV, półki itd. Każdy nawet, najmniejszy nawet detal może mieć duże znaczenie dla końcowego efektu w wystroju naszego salonu, dlatego też zawsze meble należy wybierać z największą rozwagą i po głębokich przemyśleniach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz