Artykuł sponsorowany

Materiały ścierne do drewna, metalu, szkła i kamienia – jakie wybrać?

Materiały ścierne do drewna, metalu, szkła i kamienia – jakie wybrać?

Bez względu na to czy szlifujesz zgrubnie, w celu usunięcia postrzępionych krawędzi, zadziorów, w ramach przygotowań do klejenia, czy jesteś na etapie wykańczania i polerowania, użycie odpowiednich materiałów ściernych gwarantuje uzyskanie optymalnego produktu końcowego. Sprawdź, które materiały ścierne są najchętniej wykorzystywane do zastosowań przemysłowych.

Różnice między wybranymi materiałami ściernymi

Papier ścierny jest w rzeczywistości rodzajem powlekanego materiału ściernego, co oznacza, że ​​jest wykonany z określonego rodzaju „ziarna” ściernego przymocowanego do określonego podłoża: papieru, tkaniny, plastiku, gąbki piankowej lub siatka.

Najpopularniejszymi minerałami naturalnymi używanymi w materiałach ściernych są szmergiel i granat, zaś materiałami sztucznymi: węglik krzemu, tlenek glinu, ceramiczny tlenek glinu i tlenek glinu-cyrkon. Każdy z wymienionych minerałów różni się żywotnością, grubością, wymaganym tarciem, kruchością, kosztem, dostępnymi rozmiarami ziarna, powłoką oraz formatami produktów, na których są dostępne (tarcze, arkusze lub paski).

Jak przyspieszyć szlifowanie?

Użycie odpowiedniego rodzaju produktu ściernego nie tylko zwiększa komfort szlifowania, ale pozwala przyspieszyć cały proces. Zastosowanie odpowiedniej kombinacji ziarna ściernego, właściwej techniki i ciśnienia, może także pomóc w obniżeniu kosztów szlifowania, zwiększając trwałość produktów. Stosując produkty powodujące mniejsze tarcie, a tym samym wydzielające mniej ciepła, można uzyskać wyższą skuteczność działań. Co więcej, kruchość, czyli właściwość, która pozwala ziarenkom łamać się w celu utworzenia nowych, ostrych krawędzi, pozwala na dłuższą pracę, zanim papier ścierny się zużyje.

Tlenek glinu – wszechstronne źródło materiałów ściernych

Najbardziej wszechstronnym z syntetycznych ziaren ściernych jest tlenek glinu, czyli związek chemiczny glinu i tlenu powstały w wyniku stapiania, a następnie rozkładany i sortowany według wielkości ziarna przez serię sit. Każdy rodzaj mierzy około 9 w skali twardości Mohsa, skali pomiarowej określającej odporność materiałów na zarysowania.

Materiały ścierne powlekane na bazie tlenku glinu, oferowane przez Szlif-Tech, mogą być używane do szlifowania taśmowego, mechanicznego lub ręcznego i są dostępne z szeroką gamą materiałów podkładowych z powłokami otwartymi i zamkniętymi.

Węglik krzemu – samoostrzenie

Innym popularnym rodzajem ziaren jest węglik krzemu – półprzewodnik zawierający krzem i węgiel, wytwarzany przez redukcję karbotermiczną. Jest to najtwardsze zwykłe ziarno ścierne, inne niż diament, a jego wielkość wynosi 9,5 w skali twardości Mohsa.

Chociaż węglik krzemu ma tendencję do szybszego zużycia niż tlenek glinu, jest przy tym ostrzejszy i bardziej kruchy, co czyni go produktem długotrwałym.  Węglik idealni sprawdzi się przy szlifowaniu twardszych materiałów, szorstkich powierzchni oraz do polerowania, ze względu na jego twardość i ostrość.
Opracowanie:
Drużyna, Powstańców Wielkopolskich 8
tel. 508 171 441
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży