Materiał Partnera

Materiał, wykonanie i wytrzymałość europalety standardowej

Materiał, wykonanie i wytrzymałość europalety standardowej

W transporcie pomiędzy krajami europejskimi do przewozu i przenoszenia dużej ilości towaru wykorzystuje się palety zwane europaletami, które posiadają oznaczenia EUR, EPAL lub EUR EPAL. Wszystkie z nich muszą spełniać określone normy jakościowe – przejść proces obróbki termicznej oraz fumigacji. Dzięki temu chroni się odmienne środowiska od skażeń i przenoszenia chorób.

Europaleta standardowa – oznaczenia

Każda europaleta, którą można uznać za paletę fumigacyjną (fitosanitarną), musi posiadać szereg certyfikatów. Producenci palet, tacy jak Drewmet. Producent europalet fumigowanych. W. Włodarski, są zobowiązani do odpowiedniego oznakowania każdej palety. Na lewym wsporniku – wewnętrzna kostka drewna łącząca podstawę z pokrywą deskową – paleta musi mieć oznakowanie EPAL, na prawym EUR. Wspornik środkowy oznakowany jest według zasad certyfikacji fumigacyjnej – symbol kłosa z literkami IPPC oraz z numerem producenta, miesiącem i rokiem produkcji. Podobnie jest z klamrami i gwoźdźmi, które muszą być recertyfikujące (oznaczenie np. PL, EPAL i numer). Wszystkie te oznaczenia są unormowane prawnie i bezsprzecznie wymagane pod groźbą kary finansowej za ich brak.

Europaleta standardowa – wymiary

Jeśli chodzi o wymiary europalet, nie ma żadnych przeciwwskazań do produkcji różnych ich wielkości. Wyróżnia się jednak europalety standardowe, które posiadają określone parametry wykorzystywane od wielu lat: EUR 1 – 800 mm x 1200 mm, EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm, EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm, czy EUR 6 – 800 mm x 600 mm. Jeśli chodzi o podstawowy i najczęściej wykorzystywany rodzaj palety EUR to ma on określone elementy składowe:

  • dwie deski dolne skrajne,
  • dwie deski górne skrajne,
  • jedna deska dolna środkowa,
  • trzy wzdłużnice – deski podstawy,
  • jedna deska górna środkowa,
  • dwie deski górne pośrednie,
  • sześć wsporników wewnętrznych,
  • trzy wsporniki środkowe.

Transport paletowy – parametry

Przy transporcie na standardowych europaletach fitosanitarnych warto zważać na sposób ułożenia towaru. Zawsze na palecie układa się tylko ładunki o równej wielkości co podstawa palety, bądź produkty mniejsze. Duże obłożenie palety spowoduje, że będzie przypominała ona platformę ładunkową – należy wykorzystać odciągi i pasy, które zabezpieczą ładunek przed przewróceniem. Wszystkie firmy spedycyjne i transportowe dokonują określonego pomiaru wszystkich parametrów przewozowych: tarcie między ładunkami, tarcie między paletami, tarcie między ładunkiem i paletą, masa palety wraz z ładunkiem, stosunek szerokości i wysokości załadunku wraz z paletą. Do zabezpieczenia ładunku stosuje się najczęściej wspomniane odciągi i taśmy, a także folię (rozciągliwą i termokurczliwą), która owija cały ładunek wraz z paletą.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz