Artykuł sponsorowany

Materiał szkółkarski – drzewa iglaste i krzewy ozdobne

Materiał szkółkarski – drzewa iglaste i krzewy ozdobne

Materiałem szkółkarskim określa się między innymi hodowlę roślin ozdobnych, krzewów, drzew iglastych, a także roślin ogrodowych, takich jak między innymi byliny. To właśnie w Polsce, w rejonach województwa lubelskiego, znajdziemy tradycyjne gospodarstwa szkółkarskie, które nie tylko znają wieloletnie techniki hodowli, ale również wykorzystują do tego najnowocześniejszy sprzęt i certyfikowane środki ochrony roślin.

Szkółki drzew i krzewów w handlu zagranicznym

W Polsce gospodarstw szkółkarskich jest wiele, ale nie każde z nich może pochwalić się tak dużym asortymentem (materiałem szkółkarskim) hodowanym na wielu hektarach. Tak jest w przypadku Gospodarstwa Szkółkarskiego Tomasz Dębski, które posiada w swoim składzie, aż dziewięć szkółek o łącznym obszarze ponad 200 hektarów. Warto wiedzieć, że tego typu agroprzedsiębiorstwa nie tylko dbają o wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu do zdrowej hodowli, ale również zajmują się importem. Dokonują tego głównie po to, aby poszerzyć własny asortyment o zagraniczne odmiany i sadzonki. To właśnie handel wymienny – sadzonek, młodych roślin do dalszej pielęgnacji, czy przesiewów – pomiędzy różnymi szkółkami powoduje, że polska produkcja drzew i krzewów ozdobnych oraz innego rodzaju roślin stoi na najwyższym światowym poziomie. Główną uwagę należy jednak zwrócić w stronę eksportu. Najlepsze gospodarstwa szkółkarskie potrafią wyeksportować rocznie nawet dwa miliony bylin (roślina ozdobna długożyjąca) oraz prawie tyle samo drzew i krzewów iglastych, oraz liściastych w kontenerach. Według instytutów ogrodnictwa wędrują one głównie do Rosji, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Szwecji i Norwegii. Warto wiedzieć, że dla gospodarstw szkółkarskich eksport jest najważniejszym kanałem zbytu materiału szkółkarskiego – dane mówią o tym, że w przypadku około 5% gospodarstw ponad połowa produkcji jest sprzedawana zagranicznym odbiorcom. Znacznie napędza to polski agrobiznes.

Polska wyznacznikiem jakości

Nie tylko duże obszary hodowli krzewów ozdobnych, jałowców, sadzonek drzew, żywopłotów, drzew iglastych, szmaragdów, paproci, traw, kapersów, ziół czy tui, powodują, że Polska jest silnym graczem na rynku międzynarodowym sprzedaży hurtowej roślin – zaopatrując mniejsze sklepy, jak i te wielkie ogrodniczo-rolnicze znane każdemu z nas. Nie wolno zapominać również o handlu detalicznym, który ważny jest w przypadku aranżacji ogrodu w różnorodne drzewa iglaste, żywopłoty, a także krzewy ozdobne i innego rodzaju rośliny. Warto wiedzieć, że o jakoś© polskich materiałów szkółkarskich dbają odpowiednie unormowania – europejska kategoria CAC (minimalne wymagania jakościowe materiałów szkółkarskich). Wśród norm znajdują się: czystość gatunkowa i odmianowa, właściwy wygląd gatunku i odmiany, brak uszkodzeń (fizycznych, mechanicznych, chemicznych), brak wad wynikających z rozmnażania, które mogłyby obniżyć przydatność, wolność od organizmów kwarantannowych (brak patogenów, chorób i organizmów obniżających jakość materiału). Polska wyróżnia się wypełnianiem tychże wymagań na tle innych państw, co przekłada się na ilość eksportowanych produktów roślinnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz