Artykuł sponsorowany

Maszyny wykorzystywane do robót ziemnych. Przegląd rozwiązań

Maszyny wykorzystywane do robót ziemnych. Przegląd rozwiązań
Roboty ziemne stanowią podstawę – dosłownie i w przenośni – każdej inwestycji budowlanej. W ich skład wchodzi wiele działań polegających na przystosowaniu podłoża do posadowienia nowego obiektu, a także tych związanych ze zmienianiem ukształtowania powierzchni terenu. Oczywiście nie wszystkie z tych różnorodnych prac można wykonać za pomocą jednej maszyny. W trakcie robót ziemnych spotkamy się nie tylko z koparkami i ładowarkami.

Zakres robót ziemnych

Roboty ziemne to bardzo szerokie określenie. W grupie tej znajdują się wszelkie prace, które prowadzą do zmian terenowych – niezależnie od tego, w jakim celu owe zmiany są dokonywane. Mnogość maszyn pozwalających na wykonanie niezbędnych prac ziemnych nie ułatwia rozeznania się na rynku. Rodzaje maszyn dzielą się na podrodzaje i specjalistyczne typy służące do wykonywania bardzo konkretnych zadań. Do obsługi wielu z nich konieczne jest posiadanie książki operatorskiej uprawniającej do używania ich na budowie.

Mnogość maszyn do robót ziemnych

Wśród maszyn wykorzystywanych do robót ziemnych znajdziemy nie tylko klasyczne koparki (zwane fachowo koparkami jednonaczyniowymi), ale także koparkoładowarki, koparkospycharki czy koparki wielonaczyniowe i drenarskie. Istnieją także koparki wielonaczyniowe łańcuchowe, i to w dwóch rodzajach, spośród których jeden jest ogólnego zastosowania, a drugi służy do kopania rowów. Do czynienia możemy mieć także z równiarkami, spycharkami czy zgniatarkami, a także pogłębiarkami – jednoczerpakowymi i wielonaczyniowymi. Maszyny do robót ziemnych obejmują także całą kategorię sprzętu niezbędnego do czyszczenia oraz renowacji rowów melioracyjnych. Powszechnie stosowane są także wiertnice, urządzenia wibracyjne, kafary czy palownice. To natomiast tylko wierzchołek góry lodowej, z którą mierzą się codziennie wykonawcy robót ziemnych. Wiele z niezbędnych wówczas maszyn znajdziemy w ofercie produkującej je firmy Sunward.

Podział maszyn do robót ziemnych

Aby uporządkować jakoś ogrom różnych maszyn stosowanych w trakcie robót ziemnych warto dzielić je na kategorie. Podstawowy, ścisły podział prezentuje się następująco:

  • maszyny do pionowego transportu ziemi z wykopów (żurawie, wyciągi, przenośniki),
  • maszyny do przesuwania urobku na przeznaczone miejsce (spycharki, równiarki),
  • maszyny do odspajania, a także przewożenia urobku na miejsce składowania (lub wybudowania) posiadające możliwości układania ziemi w zwałkę czy hałdę (zgniatarki),
  • maszyny do odspajania gruntów z możliwością przemieszczania na niewielkie odległości,
  • maszyny do robót pomocniczych (ubijarki, walce),
  • maszyny do poziomego transportu (wagony kolejowe, taczki).
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz