Materiał Partnera

Maszyny i transport HDS. Jak zmieniają oblicze budownictwa?

Maszyny i transport HDS. Jak zmieniają oblicze budownictwa?

Budowa dróg, mostów, domów, większych skupisk mieszkalnych, takich jak nowoczesne bloki i apartamenty, a także inne prace: wycinki lasów czy przewóz specjalistycznych maszyn rolniczych, drogowych oraz budowlanych, wymagają odpowiedniego, ściśle ustalonego planu. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie takich działań bez wykorzystania najnowocześniejszych technik przewozowych, jakie oferuje tak zwany transport HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy.

Budowa maszyn HDS ­– mobilność mocnym punktem!

Jak sama nazwa wskazuje maszyny HDS to pojazdy, które posiadają hydrauliczny, specjalistyczny dźwig – samochody ciężarowe wyposażone w specjalny żuraw. Najczęściej używaną maszyną HDS jest pojazd z żurawiem przeładunkowym, który umieszczony jest na tylnej jego części. Żuraw przeładunkowy HDS jest w pełni obrotowy, a praca może przebiegać na wielu wysokościach, jak na przykład wysokości osiągane przy budowie mostów. Standardowe wysunięcie to przedział 15-30 metrów. Niektóre firmy posiadają jednak mobilne maszyny z jeszcze większym zasięgiem wysokościowym ramienia. Sposób funkcjonowania tego typu dźwigu jest bardzo prosty. Działa on dzięki pompie hydraulicznej, która korzysta z energii silnika spalinowego całego pojazdu. Warto wspomnieć, że większość maszyn HDS potrafi udźwignąć do 5 ton (niekiedy więcej). Oczywiście istnieją też takie, które radzą sobie ze znacznie większą ilością materiałów. Warto jednak wspomnieć, że najczęstsze zlecenia mieszczą się w transporcie HDS do 3,5 tony.

Różne typy maszyn HDS – wielofunkcyjne przeznaczenie 

Hydrauliczne dźwigi samochodowe różnią się typem (najczęściej dźwigu), co pozwalaj na ich specjalistyczne wykorzystanie na różnorodnych placach budowy czy w transporcie wielorakiego typu ładunków (od kontenerów po maszyny drogowe). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się usługi podnośnikiem koszowym. Na końcu dźwigu znajduje się specjalny kosz osobowy, który jest w stanie unieść kilku robotników na wysokość kilkunastu metrów. Podnośniki koszowe są tak bardzo popularne dzięki swojej uniwersalności i możliwości docierania w trudno dostępne miejsca na wysokości, gdzie rusztowanie czy drabina nie mają możliwości dotarcia. Zakładanie dachu, montaż okien lub transport ciężkich mebli, których nie sposób wnieść przez często zbyt wąskie drzwi, dokonywane są właśnie przez pojazdy HDS z podnośnikiem koszowym. Warto wspomnieć, że tego typu pojazdy wchodzą w skład floty pojazdów straży pożarnej, pogotowia energetycznego czy służb porządkowych, co pokazuje ich uniwersalność i przydatność. Faktem jest też to, że duży popyt na usługi podnośnikiem koszowym powoduje opłacalność wynajmu tego typu­ pojazdów – ceny stają się bardzo rozsądne, a oszczędność siły i czasu jest zagwarantowana! Podnośników koszowych należy szukać w firmach posiadających całą gamę pojazdów z HDS takich jak Zbigniew Nełke. Publiczny transport ciężarowy – przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji, z wyposażoną w odpowiednie pozwolenia kadrą.

Wykorzystanie HDS – od osób prywatnych po samorządy terytorialne 

Maszyny HDS zmieniły oblicze światowego budownictwa. Trudno spotkać dzisiaj plac budowy bez tego typu maszyn. Osoby prywatne wynajmują je w celach budowy domu. Wykorzystywane najczęściej są koparkoładowarki oraz wspomniane wcześniej samochody wyposażone w podnośnik koszowy, a także podesty samojezdne. Wszelkie prace na placu budowy domu wymagają sprzętu ciężkiego – koparek, które spełniają również funkcje załadunkowe. Mobilność takich maszyn i ich zwrotność skutkuje oszczędnością czasu oraz ludzkiego wysiłku. Przy budowie domu warto wynająć firmy oferujące koparkoładowarki wraz z obsługą. Powód jest prosty: ułatwi to pracę i pozwoli zaoszczędzić pieniądze! Popularną praktyką jest również wynajem firm z branży HDS przez wykonawców dużych projektów jak budowa dróg, mostów czy większych budynków. Wiele z wynajmowanych maszyn bądź świadczonych przez te firmy usług tyczy się prac ziemnych, do których wymagane są chwytaki do materiałów sypkich (żwir, piasek, gruz, torf) oraz samochody-wywrotki. Częstymi zleceniodawcami są samorządy gmin, powiatów czy województw, które potrzebują dużej liczby maszyn HDS. Dzięki temu są możliwe prace mające na celu modernizację infrastruktury komunikacyjnej i tej związanej ze wszystkimi budynkami przeznaczenia publicznego bądź administracyjnego.

Transport nowej generacji

Wiele firm oferuje wynajem maszyn HDS bądź usługi związane z transportem HDS. Transport maszyn i kontenerów z użyciem dźwigu jest jednym z najważniejszych pionów firm o takim profilu. Duże towary mogą być przewożone z łatwością w odległe miejsca – zakupione maszyny rolnicze trafiają bez problemu do swoich właścicieli, maszyny i pozostałe urządzenia trafiają na place budowy (domów, dróg, mostów itp.), a burmistrzowie korzystają z pomocy przy wywozie śmieci, gruzu, a także pracach leśnych, takich jak wycinka czy usuwanie szkód po nawałnicach. Wszystkie maszyny typu hydrauliczny dźwig samochodowy to pojazdy wielofunkcyjne, dzięki którym nasze otoczenie może zmieniać się na lepsze w krótszym czasie. Warto też pamiętać, że firmy związane z usługami HDS są przeznaczone dla każdego! Osoby prywatne, samorządy, małe firmy i wielkie przedsiębiorstwa – wszyscy mogą skorzystać dzięki HDS!

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz