Materiał Partnera

Maszyny do cięcia termicznego – jakie najczęściej się wykorzystuje?

Maszyny do cięcia termicznego – jakie najczęściej się wykorzystuje?

Cięcie termiczne jest metodą obróbki elementów, która pozwala uzyskać pożądany ich kształt bez uszkodzenia materiału. Dużą zaletą jest także precyzja – najwyższą dokładność można jednak uzyskać tylko poprzez stosowanie nowoczesnych maszyn. Sprzęt do cięcia termicznego warto zakupić u sprawdzonego dystrybutora. Co dokładnie znajduje się w ofercie firm mających w swoim asortymencie tego typu maszyny?

Wydajne cięcie tlenowe

Jedną z metod obróbki materiałów jest cięcie tlenowe, które sprawdza się przy elementach o grubości sięgającej nawet 2000 mm. W takim wypadku niezbędne jest jednak zastosowanie odpowiednich maszyn, zapewniających optymalną wydajność. Cięcie tlenowe nazywane także gazowym przy materiałach o znacznej grubości przeprowadzane jest w bardzo trudnych warunkach, co wymusza też wdrożenie specjalnych technologii do maszyn. Portale chłodzone płaszczem wodnym i dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że możliwe jest cięcie nawet grubych materiałów.

W przypadku cięcia tlenowego do 300 mm ważna jest stabilizacja i regulowanie przepływów ciśnień gazów. Nowoczesne maszyny oferowane przez firmę Control zapewniają nie tylko wysoką wydajność, ale przede wszystkim wymaganą precyzję podczas działania. Daje to możliwość powtarzalnego, niezwykle dokładnego wykonywania wielu elementów poprzez obróbkę w postaci cięcia tlenowego. Jedną z metod cięcia termicznego jest także zastosowanie plazmy – czym wyróżniają się maszyny działające w takiej technologii?

Różne rodzaje cięcia termicznego

Do cięcia termicznego zalicza się też wspomnianą już obróbkę za pomocą plazmy. Sztywność portalu to jeden z najważniejszych wymogów, do których w tym wypadku zalicza się także spora dynamika napędów. Odpowiednimi parametrami pod tym względem dysponują specjalistyczne maszyny do cięcia plazmowego, które umożliwiają pracę w trudnych warunkach i przy intensywnej eksploatacji. Co ciekawe, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w dobrych maszynach tego typu można ograniczyć koszty obróbki – to niewątpliwy atut, o którym warto pamiętać.

Cięcie plazmowe i tlenowe można połączyć na jednym stanowisku pracy. Również i w takiej sytuacji niezbędne jest jednak dopasowanie odpowiednich maszyn. Specjalistyczny sprzęt przydaje się też przy cięciu blach i rur – do tego celu wykorzystuje się m.in. profesjonalne półautomaty, które pozostają stabilne i tym samym dają możliwość jednoczesnego ukosowania. Należy pamiętać o odpowiednim oprogramowaniu, dzięki któremu praca z maszynami do cięcia termicznego będzie nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim zapewniająca wysoką jakość realizowanej obróbki. W połączeniu z wydajnymi maszynami gwarantuje to doskonałą precyzję cięcia i powtarzalność.

Opracowanie:
Mikołów, Musioła 8
tel. 32 738 08 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz