Materiał Partnera

Maszynowe nakładanie tynków – nowoczesna metoda dla wymagających

Maszynowe nakładanie tynków – nowoczesna metoda dla wymagających

Agregat tynkarski to niezastąpione w nowoczesnym budownictwie urządzenie pozwalające na zastosowanie techniki maszynowego nakładania tynków. W porównaniu z metodami tradycyjnymi ma ona niemalże same zalety. Wymienia się w nich na pierwszym miejscu przede wszystkim większą szybkość działania, jednak do głosu dochodzą także względy ekonomiczne oraz estetyczne. Co ważne, metodą maszynową można nakładać zarówno tynki cementowo‐wapienne jak i gipsowe.

Najważniejsze zalety maszynowego nakładania tynków

Profesjonalne firmy budowlane zajmujące się maszynowym nakładaniem tynków są dużo bardziej wydajne od „tradycyjnych” ekip. Nie ma problemu, by przy użyciu agregatu tynkarskiego sprawna grupa trzech osób może zatynkować nawet 120 m2 powierzchni w ciągu jednego dnia. Co ważne, w porównaniu z metodami tradycyjnymi, tynkowanie maszynowe generuje mniejszą ilość odpadów materiału. Jedną z firm budowlanych zajmujących się tynkowaniem jest przedsiębiorstwo Bober‐Bud.

Co ważne, stosując maszynowe nakładanie tynku, mamy pewność, że użyta do tego celu mieszanka będzie jednorodna w każdym miejscu. Tradycyjne przygotowywanie tynku w betoniarce nie daje takiej gwarancji.

Osiągnięcie tak dobrych efektów przy użyciu metody maszynowego nakładania tynków zależy oczywiście od wielu czynników – takich jak przygotowanie podłoża. Ważne, by powierzchnia, która zostanie zatynkowana, wolna była od tłuszczy i śladów farb, starego tynku oraz luźnych ziaren piasku. Tak oczyszczone podłoże należy następnie zagruntować.

Jakie tynki można nakładać maszynowo?

W związku z tym, że przy maszynowym nakładaniu tynków występują zazwyczaj duże powierzchnie, konieczne jest wykonywanie materiałów, które mają wyższy czas wiązania oraz obróbki. Jeśli te kryteria są spełnione, nie ma przeszkód, by zastosować maszynowe nakładanie dowolnego tynku – niezależnie od tego, czy mowa o tynku gipsowym, czy o tynku cementowo‐wapiennym. Oznacza to, że omawianą metodę można bez przeszkód stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków, co znacząco zwiększa jej uniwersalność.

Maszynowe nakładanie tynku cementowo‐wapiennego polega na nakładaniu dwóch warstw – tak zwanej obrzutki oraz właściwej warstwy tynku. Obrzutka jest porowata, a gdy wyschnie – nawet po dwóch dobach – można nałożyć właściwy tynk. Od razu po jego nałożeniu wyrównuje się go za pomocą łaty H, a następnego dnia – łatą trapezową. Dopiero wtedy nadchodzi czas zacierania.

Tynki gipsowe nakłada się maszynowo jedną warstwą. Cały proces trwa znacznie mniej czasu, bo zamyka się w około czterech godzinach. Podobnie jak w przypadku tynków cementowo‐wapiennych, dokonuje się wyrównania łatą H, a następnie łatą trapezową. Wtedy nadchodzi również czas na wyznaczenie płaszczyzn i wyrównanie narożników. Wykonuje się także wstępne gładzenie, czyli tzw. piórowanie szpachlą powierzchniową. Ostatni etap prac to zroszenie ścian wodą i zatarcie gąbką.

Opracowanie:
Warszawa, Świętokrzyska 30 lok. 63
tel. 534 467 161
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz