Artykuł sponsorowany

Maszty mobilne

Maszty mobilne

Emisja sygnałów radiowych na potrzeby komunikacji wymaga odpowiedniego usytuowania nadajnika lub przekaźnika. Położenie na znacznej wysokości nad powierzchnią gruntu eliminuje wiele zakłóceń wynikających z przeszkód terenowych. Do takich celów służą między innymi maszty mobilne.

Charakterystyka masztów mobilnych

Jak wskazuje nazwa tych specyficznych konstrukcji, są one wysokimi wieżami umieszczonymi na specjalnej przyczepie z systemem kół, dzięki czemu mogą być podczepione do ciągnika lub samochodu i przetransportowane w dowolne miejsce docelowe. Maszty te wyposażone są w funkcję teleskopowego składania i rozkładania, dzięki czemu w postaci złożonej zajmują tyle miejsca, co tradycyjny pojazd ciężarowy i bez problemu mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. Składanie i rozkładanie masztu odbywa się przy udziale silnika elektrycznego i systemu hydraulicznego, a zastosowanie w konstrukcji samodzielnego agregatu prądotwórczego sprawia, że jest to urządzenie w pełni autonomiczne i może być ulokowane w dowolnym miejscu, nawet w dużej odległości od linii energetycznych czy zabudowań. Dodatkowy atut masztu to konstrukcja podwozia, przystosowanego również do jazdy terenowej. Szczyt konstrukcji przystosowany jest do montażu urządzeń radiowych, radarowych lub innych, zależnie od potrzeby.

Zastosowanie masztów mobilnych

Podstawowe funkcje, jakie pełnią maszty w ogóle, to z jednej strony ułatwienie przesyłu fal radiowych, a z drugiej – rola sygnalizacyjna. Najczęściej maszty służą jako przekaźniki do obsługi radarów, linii telefonicznych, stacji radiowych i telewizyjnych, oferując zarówno przekaźniki, jak i wzmacniacze sygnału. Maszty mobilne są doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma potrzeby stawiania stałej, kosztownej konstrukcji z uwagi na czasowość przedsięwzięcia. Przykładem mogą być chociażby badania meteorologiczne czy manewry wojskowe wymagające zorganizowanego systemu komunikacji. Bardzo popularnym zastosowaniem masztów mobilnych jest obsługa imprez masowych, jak koncerty plenerowe, festiwale, mitingi sportowe czy wiece, podczas których realizowane są przekazy telewizyjne i radiowe na żywo. Konstrukcje stosowane są też jako element systemów radiolokacyjnych, obserwacyjnych, łączności GSM i wielu innych.

Zalety masztów przewoźnych

Budowa masztu stacjonarnego to inwestycja kosztowna i z pewnością wymagająca wiele czasu na jej zrealizowanie. Kiedy pojawia się potrzeba szybkiego zorganizowania komfortowego przekazu radiowego, konstrukcje mobilne mogą rozwiązać wiele problemów. Maszty przewoźne wynajmowane między innymi przez firmę Mikronet 2 s.c. mają bardzo wiele zalet, a tą najważniejszą jest możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania. Na zamówienie taki maszt może być w ciągu zaledwie kilku godzin dostarczony nawet do odległego miejsca w kraju. Kolejny atut to wspomniane już przystosowanie do jazdy terenowej oraz opcja montażu konstrukcji nawet na miękkim, nieprzystosowanym gruncie. Konstrukcje wykonane z trwałych materiałów są bardzo wytrzymałe, dlatego z powodzeniem będą pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Specjalny system podpór i blokad gwarantuje stabilność urządzeń nawet przy silnych wiatrach. Ważna jest też samowystarczalność urządzenia, jaką zapewnia agregat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz