Artykuł sponsorowany

Masz pracę? Masz prawa! Adwokat pomoże Ci wygrać spór z szefem

Masz pracę? Masz prawa! Adwokat pomoże Ci wygrać spór z szefem

Prawo pracy ściśle określa prawa pracownika i pracodawcy. Jeśli czujemy, że nasz pracodawca łamie przepisy, powinniśmy reagować. Najlepiej najpierw poradzić się adwokata specjalizującego się w tej dziedzinie.

Trzymaj się obowiązków

Dokumentem, który łączy pracownika z właścicielem przedsiębiorstwa, jest umowa o pracę. To ona precyzuje warunki zatrudnienia. Powinna też zawierać informacje o obowiązkach pracownika. Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest wykonywanie wyłącznie obowiązków wynikających z umowy. Pracodawca nie ma prawa wymagać od nas innych czynności. Jeśli tak się dzieje, mamy prawo odmówić. W przypadku, w którym pracodawca zagrozi nam zwolnieniem, jeśli nie wykonamy zadania niewynikającego z naszej umowy o pracę, możemy oddać sprawę do sądu. Przy wsparciu dobrego adwokata wygramy spór, wrócimy na swoje stanowisko i uzyskamy odszkodowanie.

Godziwe wynagrodzenie

Zgodnie z prawem pracy pracownikowi należy się godziwe wynagrodzenie. Jego wysokość powinna być ustalona w umowie o pracę. Musi ono też być ustalone na tak zwanym godziwym poziomie. Oznacza to przede wszystkim, że musi odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom pracownika. Minimalne wynagrodzenie reguluje polskie prawo. Oprócz prawa do godziwego wynagrodzenia pracownik ma też prawo do wypoczynku. Regulują to przepisy o czasie pracy, dniach wolnych i urlopach wypoczynkowych. Istnieją też sytuacje, w których pracodawca może nas wezwać do pracy z urlopu, jeśli jednak nie możemy w ogóle zdobyć wolnego, powinniśmy skonsultować tę sprawę z dobrym prawnikiem specjalizującym się właśnie w prawie pracy.

Czuj się bezpiecznie

W pracy musimy czuć się dobrze. Chodzi tu zarówno o dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy, jak i o zakaz dyskryminacji. To pracodawca odpowiada za spełnianie przepisów BHP. Musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Od niego zależy też wiele w kwestii dyskryminacji. Jej przejawem może być na przykład niegodziwe wynagradzanie – kiedy jeden z pracowników o takich samych kwalifikacjach i obowiązkach ma niższe wynagrodzenie. W Polsce obowiązuje zasada równego traktowania pracowników w zakresie nawiązywania stosunku pracy, ustalania warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń. Niedopuszczalna jest dyskryminacja ze względu na płeć, wiek, religię, niepełnosprawność, narodowość, orientację seksualną czy przekonania polityczne. Jeśli czujemy, że z któregoś z tych powodów pracodawca traktuje nas gorzej, mamy prawo walczyć o swoje prawa. Pomogą w tym prawnicy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Agata Bilska, Piotr Kostrzewa, Włodzimierz Szoja i Paweł Kruk. To miejsce, w którym pomoc znajdzie każdy, potrzebujący porad prawnych związanych z prawem pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz