Artykuł sponsorowany

Marmur czy granit? Poznaj charakterystykę tych szlachetnych kamieni - sprawdź ofertę firmy Kamieniarstwo Żebrowscy

Marmur czy granit? Poznaj charakterystykę tych szlachetnych kamieni - sprawdź ofertę firmy Kamieniarstwo Żebrowscy

Zarówno marmur, jak i granit uchodzą za dość drogie, trwałe i eleganckie kamienie. Każdy z nich ma też wiele zastosowań – jednak to od ich specyficznych cech zależy, jak sprawdzą się w konkretnej roli. Który kamień sprawdzi się lepiej jako pomnik nagrobkowy, a który będzie lepszym materiałem na posadzkę lub blat kuchenny? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz krótki artykuł.

Marmur i granit – cechy podstawowe

Zacznijmy od charakterystyki najważniejszych cech marmuru i granitu, by wskazać podobieństwa i różnice obu tych materiałów. Zarówno granit, jak i marmur do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Kamieniarstwo Żebrowscy.

  • Marmur – to kamień uchodzący za bardziej efektowny – jest elegancki i bardzo dekoracyjny, pokryty smugami w wielu różnych odcieniach. Pięknie wygląda zarówno sam, jak i w połączeniu z innymi materiałami – takimi jak metal czy szkło. Jest dość łatwy w obróbce – bez większego trudu można go ciąć, szlifować, polerować oraz nadawać mu wymyślne kształty. Marmur najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach – wtedy można podziwiać jego charakterystyczny wygląd. Doskonale znosi działanie wysokich temperatur. Jest też odporny na erozję. Słabo znosi natomiast ścieranie i ściskanie, szkodzą mu także kwasy oraz trudne warunki atmosferyczne. By pięknie się prezentował, wymaga regularnej konserwacji.

  • Granit – jest estetyczny i szlachetny, jednak nie tak efektowny jak marmur. To kamień bardzo twardy – jednak nadaje się do obróbki. Jego powierzchnia może mieć różne faktury – polerowaną, młotkowaną lub płomieniowaną. Jest odporny na ścieranie, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi też działanie kwasów, wilgoci oraz wysokich i niskich temperatur. Nie wymaga żadnej szczególnej konserwacji.

Zastosowania marmuru i granitu

Znając cechy charakterystyczne obu tych szlachetnych, popularnych kamieni, łatwiej nam jest wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym celu. Marmur jest kamieniem zdecydowanie bardziej efektownym – doskonale prezentuje się w eleganckich wnętrzach, na przykład w roli posadzki, dekoracyjnych kolumn lub płyt pokrywających ściany w pomieszczeniu. Nie nada się on jednak do zastosowania zewnętrznego – pomniki z marmuru szybciej będą niszczały, a poza tym trzeba będzie je regularnie pielęgnować. Do zastosowań zewnętrznych bardziej opłaca się wybrać granit – ten kamień lepiej znosi różne kaprysy naszej aury i nie wymaga właściwie żadnej specjalnej pielęgnacji. Granit doskonale sprawdzi się też w kuchni – wykonane z niego kamienne blaty będą niemal niezniszczalne.

Oferta firmy Kamieniarstwo Żebrowscy

Rodzinny zakład kamieniarski Kamieniarstwo Żebrowscy z Węgorzewa rozpoczął działalność już w 1969 roku i od tego czasu zyskał szerokie grono zadowolonych Klientów. Jego specjalnością są usługi z zakresu kamieniarstwa nagrobkowego i budowlanego. Firma zajmuje się wykonywaniem między innymi grobowców, nagrobków podwójnych i pojedynczych, a także tablic nagrobnych i pamiątkowych oraz wazonów wykonanych z płyt granitowych, marmurowych, bazaltowych. Kamieniarstwo Żebrowscy przyjmuje również zlecenia dotyczące wykonania parapetów, blatów kuchennych i łazienkowych, schodów i podłóg kamiennych oraz okładzin ściennych. Firma zapewnia transport, montaż, a także obróbkę dostarczonych wyrobów.

Opracowanie:
Węgorzewo, Pionierów 17C
tel. 509 767 567
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz