Materiał Partnera

Markizy tarasowe – wybór i montaż

Markizy tarasowe – wybór i montaż

Nie ma nic lepszego w czasie upalnego lata, niż wypoczynek w błogim cieniu. Nie zawsze jednak mamy gdzie się schować przed palącym słońcem, ponieważ na naszym tarasie nie ma zadaszenia. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z tej formy relaksu. Nie – rozwiązaniem będzie zakup i montaż markizy tarasowej?

Czym jest markiza tarasowa?

Markizy tarasowe to rozkładane zadaszenie, powszechnie kojarzone z widokiem ogródków restauracyjnych – w ostatnim czasie cieszą się one również sporą popularnością w prywatnych domostwach. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że markiza jest mocowana do ściany, a zatem mechanizm odpowiadający za jej rozkładanie i składanie nie zajmuje miejsca na podłodze tarasy, tak jak w przypadku parasoli ogrodowych. Dzięki temu pod markizą można dowolnie ustawiać meble tarasowe, na przykład w czasie większych spotkać na świeżym powietrzu. Tkaniny, z których wykonywane są markizy odznaczają się nie tylko wysoką estetyką, ale również bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rozkładanie i składanie może odbywać się ręcznie bądź przy użyciu silnika.

- Bardzo przydatny rozwiązaniem są czujniki sterujące pracą mechanizmu składające, które reagują na zmianę pogodę – mówi specjalista firmy Roletta - Dzięki niemu rozłożona markiza sama się złoży jeśli siła wiatru urośnie do poziomu zagrażającego zerwaniem tkaniny. 

Jak wybrać markizę tarasową?

W wyborze markizy tarasowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim jej wielkość oraz miejsce montażu. Obserwują przed zakupem, w jaki sposób słońce oświetla nasz taras będziemy mogli dobrać odpowiednią długość oraz szerokość tkaniny, a także stwierdzić, gdzie powinien zostać zamontowany mechanizm. Markiza nie musi rozpościerać się nad całym tarasem, żeby dostarczyć nam dostateczną ilość cienia, możemy śmiało wybrać modele mniejsze, które zasłonią około ¾ powierzchni. Należy pamiętać, że wielkość markizy tarasowej wpływa na cenę, a także na poziom skomplikowania montażu. Na cenę wpływa również rodzaj mechanizmu sterującego markizą – sterowanie automatyczne jest dużo droższe, ale z drugiej strony również dużo bardziej praktyczne. Na koniec wybieramy wygląd markizy – na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów kolorystycznych oraz deseni tkaniny, warto wybrać ten, który będzie jak najlepiej korespondował z wyglądem elewacji domu.

Montaż markizy

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż markiz powinniśmy trzymać się ściśle instrukcji producenta dotyczących ilości i jakości mocowań do ściany. Montaż rozpoczynamy od wywiercenia otworów o średnicy minimum 10 mm – następnie w otworach tych umieszczamy kołki, a do nich szpilki montażowe. Dopiero na tych szpilkach zakładamy belkę nośną markizy. Po rozwinięciu markizy możemy przystąpić do regulacji jej kąta.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz