Materiał Partnera

Markizy - gdzie znajdują zastosowanie?

Markizy - gdzie znajdują zastosowanie?

Dodatkowe elementy architektury budynku mogą podnieść jego walory estetyczne, a także korzystnie wpłynąć na funkcjonalność obiektu. W tym celu stosuje się różnorodne zadaszenia, aby poprawić komfort korzystania zewnętrznej części wypoczynkowej. Coraz większą popularnością cieszą się markizy, które są chętnie montowane w domach prywatnych. Czym się wyróżnia ten rodzaj zadaszenia i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym są markizy?

Markizy to nic innego jak rolety przymocowane poziomo do budynku. Wykonane są
z materiałów, które tworzą zadaszenie, bez konieczności montażu trwałych elementów
. Markizy do tej pory były głównie spotykane nad wejściem do kawiarni, sklepów i lokali usługowych, jednak obecnie stanowią modne wykończenie architektury domów jednorodzinnych. Takie zadaszenie pełni również inne funkcje niż dekoracja:

  • chronią przed słońcem i deszczem,
  • zapewniają cień,
  • umożliwiają korzystanie z części wypoczynkowej bez względu na pogodę,
  • urozmaicają wygląd budynku.
Markizy nie wymagają przeprowadzenia skomplikowanych prac remontowych, jak w przypadku innych typów zadaszeń. Markizy przymocowuje się do budynku poprzez zamontowanie stelaża. Nie narusza to całej konstrukcji obiektu oraz nie wymaga konieczności uzyskania pozwoleń. Dodatkowo tkaniny występują w różnych wzorach, kolorach i strukturach, dzięki czemu można w ciekawy sposób zaaranżować część wypoczynkową przed domem – mówi specjalista z firmy MOBI zajmującej się dostarczaniem rolet w Warszawie.

Markizy tarasowe

Markizy przede wszystkim montuje się nad tarasem lub balkonem. Ze względu na to, że występują w różnych rozmiarach, mogą stanowić zadaszenie nad niewielkimi drzwiami balkonowymi w bloku lub jako ochrona montowana nad dużym tarasem. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się markizy nad częścią wypoczynkową w ogrodzie, gdzie ustawione są meble ogrodowe do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Taka ochrona przed słońcem i deszczem pozwala na korzystania z tarasu nawet podczas upałów, zapewniając przyjemny cień i chłód. Duże markizy rozłożone nad oknami i wejściem na taras schładzają także temperaturę w pokoju, gdyż nie dostaje się do niego gorące powietrze, dzięki ochronie przed nasłonecznieniem.

Markizy wejściowe

Oprócz prywatnych domów, markizy stanowią idealną ochronę przed słońcem w ogródkach piwnych w restauracjach oraz kawiarniach. Takie zadaszenie jest skuteczniejszą ochroną przed słońcem i deszczem niż tradycyjne parasole ustawione przy stolikach, a dodatkowo markiza dużo lepiej się prezentuje.

Na rynku dostępne są różne warianty kolorystyczne, które można dopasować do charakteru działalności, podkreślając tym samym estetykę miejsca. Ciekawą propozycją są markizy koszowe, które można zamontować przed wejściem do lokalu, zwiększając jego widoczność dla klientów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz