Artykuł sponsorowany

Mapy do celów projektowych – geodezja Mińsk Mazowiecki

Mapy do celów projektowych – geodezja Mińsk Mazowiecki

Niemalże każda inwestycja budowlana wymaga dzisiaj korzystania z pełnej obsługi geodezyjnej, która dotyczy różnych procesów: podziału nieruchomości, wznowienia granic i rozgraniczania nieruchomości, a także tyczenia budynku. Zapomnieć nie można także o nadzorze geodezyjnym nad każdym etapem prac czy o końcowej inwentaryzacji powykonawczej. Jednym z najważniejszych zadań przy obsłudze geodezyjnej inwestycji jest zaś tworzenie mapy do celów projektowych. Dowiedz się, czym ona jest i jak powstaje. W artykule przedstawiamy również usługi tworzenia map w Mińsku Mazowieckim.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Za mapy do celów projektowych uznaje się opracowania kartograficzne przygotowywane przez uprawnionego geodetę, które powstają na bazie mapy zasadniczej. W świetle obowiązujących przepisów prawa są one jednym z najważniejszych dokumentów przy realizacji każdej inwestycji budowlanej wymagającej uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma możliwości uzyskania takiego pozwolenia bez wcześniejszego sporządzenia mapy do celów projektowych.

Podkreślić też warto to, że mapy do celów projektowych nie są samodzielnym dokumentem danego biura geodezyjnego. Stanowią one kopie aktualnej mapy zasadniczej i tworzone są zarówno na etapach pomiarów terenowych, jak i podczas złożonego procesu administracyjnego przy współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (ODGiK).

Do czego służy mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych ma dwa zastosowania. Przede wszystkim po jej właściwym przygotowaniu jest przekazywana inwestorowi, a następnie biurowi architektonicznemu, który na jej podstawie przygotowuje indywidualny projekt architektoniczny lub też dokonuje adaptowania projektu wcześniej już kupionego. Bez mapy nie można zatem przejść ważnego etapu projektowania danego obiektu, w tym domu jednorodzinnego.

Prócz tego mapa do celów projektowych jest traktowana jako ważny załącznik dokumentacji inwestycji budowy, remontu, a nawet utrzymania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane pozyskiwanie pozwoleń na budowę. Brak mapy uniemożliwia wszczęcie projektowania i wznoszenia/modernizowania budynków.

Treść mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych to bardzo złożone opracowanie. Nie kończy się ono tylko na nieruchomości gruntowej dla danej inwestycji. Prócz treści mapy zasadniczej łącznie z granicami władania działki/działek, musi obejmować swym zasięgiem obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 metrów. Im inwestycja jest większa i bardziej złożona, tym strefa ta jest szersza. Dzieje się tak np. przy konieczności ustalenia obszaru bezpieczeństwa przy wznoszeniu infrastruktury energetycznej np. gazociągów.  Co jeszcze powinna w swojej treści zawierać mapa?

Mapa do celów projektowych musi bezsprzecznie mieć oznaczone:

  • opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o odmiennym przeznaczeniu, osie ulic i dróg, a także wszystkie linie zabudowy,
  • usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
  • usytuowanie wszystkich innych obiektów czy szczegółów, które wskazał projektant, a mogą one mieć znaczenie przy projektowaniu i przy innych etapach inwestycji,
  • oznaczoną infrastrukturę podziemną, zarówno liniową, jak i punktową.

Skala mapy do celów projektowych

Mapy do celów projektowych tworzone są w różnych skalach. Czynnikiem wpływającym na dobór odpowiedniej ze skali jest rodzaj planowanego do budowy obiektu, a także jego wielkość. Przy wznoszeniu domu jednorodzinnego wystarczy mapa o skali nie mniejszej niż 1:500. Budowa czy remont zespołu obiektów budowlanych oraz zagospodarowanie terenów budownictwa przemysłowego narzuca obowiązek doboru skali nie mniejszej niż 1:000. Skale map dla terenów rozległych, czy to o dużym rozproszeniu, czy z obiektami liniowymi (światłowody, wodociągi, drogi itp.) może zaś wynosić 1:2000.

Kto zaś decyduje o skali mapy do celów projektowych? W większości przypadków wystarczy właściwa interpretacja przepisów prawa. Każdorazowo określa wymaganą skalę również organ wydający pozwolenie na budowę.

Czym jest wektoryzacja i aktualizacja mapy do celów projektowych?

Z pojęciem mapy do celów projektowych wiążą się też dwa procesy. Pierwszym z nich jest wektoryzacja. Polega ona w uproszczeniu na przerysowywaniu mapy zasadniczej do wersji cyfrowej, czyli wektorowej lub też rastrowej. Większość opracowań w zbiorach ODGiK posiada już wersję cyfrową, lecz może zdarzyć się tak, iż dany mniej zurbanizowany teren ujęty jest tylko na podkładach graficznych – planach, szkicach czy schematach. Wtedy istotna jest właśnie wektoryzacja np. w programach Auto CAD.

Za aktualizację mapy uznaje się zaś doprowadzanie mapy zasadniczej znajdującej się w zasobie ODGiK do postaci mapy do celów projektowych. Po wykonanych pomiarach aktualizacyjnych i ich udokumentowaniu, są one nanoszone bowiem przez ODGiK i tym samym przedstawiają aktualną sytuację terenową nieruchomość. Cały proces aktualizacji – tworzenia mapy – jest jednak bardzo złożony. Na czym on polega?

Etapy tworzenia mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych tworzona jest tylko przez uprawnionych geodetów i kartografów, którzy dokonują pomiarów, prac kartograficznych oraz dopełniają wszystkich kwestii formalnych. W uproszczeniu cały proces tworzenia takiej mapy odbywa się w następujących krokach:

  1. Przyjęcie zlecenia przez geodetę i pozyskanie ważnych informacji formalnych na temat nieruchomości m.in. numer ewidencyjny.
  2. Zgłoszenie przez geodetę prac geodezyjnych w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK) – pozyskanie materiałów wyjściowych do pracy.
  3. Pobranie z PODGiK mapy zasadniczej nieaktualizowanej.
  4. Wykonanie pomiarów aktualizacyjnych w terenie.
  5. Przygotowanie operatu pomiarowego i przekazanie dokumentacji do PODGiK.
  6. Odbiór przez geodetę aktualnej mapy geodezyjnej (mapa zasadnicza zaktualizowana) wraz z klauzulami od PODGiK.
  7. Przekazanie inwestorowi map w zamówionej ilości – w obecnych realiach ważne są obie mapy: cyfrowe (najczęściej plik dxf) i analogowe.

Nadzór geodezyjny – mapy do celów projektowych w Mińsku Mazowieckim

Tworzenie mapy do celów projektowych najlepiej zlecać geodetom, którzy podczas inwestycji zagwarantują pełną obsługę geodezyjną. To zapewnia Bartosz Bojarczuk i prowadzone przez niego biuro usług geodezyjno-projektowych GEO-PROJEKT. Po przekazaniu mapy do celów projektowych inwestorowi może on objąć np. inwestycję budowy domu tzw. nadzorem geodezyjnym, czyli monitorowaniem każdego etapu prac z perspektywy sztuk geodezyjnych. Oczywiście współpraca kończy się inwentaryzacją powykonawczą, bez której nie można uzyskać pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Jeśli chodzi zaś o tworzenie map do celów projektowych w Mińsku Mazowieckim i okolicach, czyli tam, gdzie działa GEO-PROJEKT Bartosza Bojarczuka, warto wiedzieć, że czas wykonania mapy wraz z całą procedurą w PODGiK trwa około 2-3 tygodni. Szybkość tworzenia opracowania zależy głównie od wielkości i rodzaju inwestycji, a także od wydajności pracowników PODGiK. Podobnie jest w całej Polsce – czas oczekiwania geodety na materiały wyjściowe wynosi nie więcej niż 10 dni roboczych. Co zaś z ceną całej usługi? Ustalana jest ona indywidualnie i przy geodezyjnej obsłudze inwestycji oraz przy nadzorze geodezyjnym liczyć można na jej obniżenie. W uogólnieniu można przyjąć, że koszt jej przygotowania w Mińsku Mazowieckim to od 500 do 1000 złotych. O szczegóły pytaj specjalistów z GEO-PROJEKT.

Ważne podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25 z 1995 r. poz. 133, § 3 – § 7).

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz