Mama 4 plus – emerytury dla matek

Mama 4 plus – emerytury dla matek

Od 1 marca 2019 roku rozpoczął się program wypłacania emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Celem ustawy jest polepszenie ich sytuacji materialnej wynikającej z faktu, że wychowały dużą liczbę potomstwa i jednocześnie wywarcie pozytywnego wpływu na poziom dzietności w Polsce. Sprawdź, jakie wymagania należy spełnić, aby dostać świadczenia. Dowiedz się, ile pieniędzy można dostać.

Strony www Strony www

Komu przysługuje nowe świadczenie?

O świadczenia emerytalne dla matek mogą przede wszystkim ubiegać się matki, które urodziły minimum czwórkę dzieci, zaś ich emerytura jest niższa od minimalnej lub osoby te nie nabyły prawa do emerytury w ogóle. Do tego o świadczenie ubiegać się mogą osoby wychowujące samodzielnie dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione lub wychowywane w ramach rodziny zastępczej (za wyjątkiem zawodowej). Pieniądze na realizację programu mama 4 plus zagwarantowane są w budżecie państwa, a wspomniane świadczenie wypłacane jest już od 1 marca tego roku.

Aby otrzymać tradycyjną emeryturę wystarczy przepracować przynajmniej 22 lata (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Tymczasem rodzice, którzy poświęcili się wychowywaniu dzieci nie zawsze mieli szansę i możliwości, by spełnić te wymagania i wypracować sobie odpowiedni staż pracy. Czasem także rezygnowali z aktywności zawodowej, by móc wychowywać potomstwo. Nowy program dedykowany jest właśnie nim.

Jakie są zasady przyznawania emerytur dla matek?

Aby dostać tzw. emeryturę matczyną, matka czwórki lub większej liczby dzieci musi skończyć 60 lat, a więc osiągnąć wiek emerytalny. W okresie pobierania świadczenia ma obowiązek mieszkać na terenie Polski. O taką emeryturę będą mogli się ubiegać także cudzoziemcy, muszą  jednak spełnić określone warunki – przebywać w kraju minimum 10 lat licząc od 16 roku życia i w Polsce mieć swój ośrodek interesów życiowych.

Prawa do emerytury nie uzyskają jednak osoby pozbawione władzy rodzicielskiej lub takie, którym w przeszłości władza rodzicielska została ograniczona. Matka, która porzuciła i nie wychowuje swoich dzieci także nie będzie miała prawa do otrzymywania świadczenia.

Jeżeli świadczenie zostało przyznane, ale otrzymująca je osoba trafi do więzienia, placówki odwykowej lub istnieją uzasadnione podejrzenia, że jest ona uzależniona od alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych, wówczas prawo do otrzymywania pieniędzy przepadnie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zawsze skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym i zapytać, czy w określonej sytuacji przysługuje prawo do zasiłku. Specjalista przekaże również, jakie kroki podjąć, aby otrzymać emeryturę. Zawsze warto pytać i poszerzać swoją wiedzę, dzięki czemu można uniknąć wielu nieporozumień.

Ile będą wynosić nowe świadczenia?

Przyznawana w ramach programu mama 4 plus emerytura to obecnie równowartość emerytury minimalnej, czyli 1100 zł, wysokość ta jednak będzie co roku rewaloryzowana. Całość kwoty otrzymają jedynie matki, które nie posiadają dotychczas żadnych innych świadczeń. Kobiety, które mają wypracowane kilka lat, dostaną odpowiednio pomniejszone świadczenia.

Program ten jest kontynuacją programu polityki prorodzinnej. Ma na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa rodziców, którzy zdecydowali się posiadać duże potomstwo i jednocześnie zrezygnować z aktywności zawodowej lub nie mogą jej z wyżej wymienionych przyczyn w pełni podjąć. Aby otrzymać omawiane świadczenie należy spełnić szereg kryteriów – nie jest to proste.

Jakie są zasady przyznawania emerytur dla ojców?

W wyjątkowych sytuacjach z programu mama 4 plus będzie mógł skorzystać również i ojciec dzieci. Emerytura będzie mu przysługiwać, jeżeli wychował co najmniej czwórkę potomstwa. Mężczyzna dostanie pieniądze w przypadku śmierci matki, odmowy wychowywania albo porzucenia przez nią dzieci. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także