Artykuł sponsorowany

Malowanie proszkowe jako ochrona przed korozją

Malowanie proszkowe jako ochrona przed korozją

Malowanie proszkowe jest jedną z najbardziej popularnych technik obróbki metalu, istnieje cała lista zalet tego zabiegu. Przede wszystkim istotne jest to, że podczas pokrywania materiału właściwą warstwą farby, powstaje odpowiednia bariera antykorozyjna, powodująca stosunkowo trwałe zabezpieczenie danego materiału przed jego niszczeniem. Malowanie proszkowe gwarantuje przedmiotom idealną ochronę przed korozją.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Metale i ich stopy narażone są na niszczenie pod wpływem znajdującego się w powietrzu tlenu, wybranych związków chemicznych i niebezpiecznych czynników atmosferycznych. Z tego względu należy je odpowiednio ochraniać, a właściwie przedmioty z nich wykonane. Świetnym sposobem na stworzenie właściwej bariery antykorozyjnej jest malowanie proszkowe, coraz częściej stosowane w różnego rodzaju branżach – mówi ekspert z firmy JAN-TAL z Mysłowic.


Malowanie proszkowe przeprowadzane jest w specjalnie do tego przeznaczonej komorze, czyli tzw. malarni proszkowej. Zabieg ten wykonywany jest w celu odpowiedniej obróbki metali. Polega on na niezwykle precyzyjnym rozprowadzaniu farby proszkowej na powierzchni metalu. Dzięki równomiernemu pokryciu danego materiału wybranym preparatem (w tym przypadku farbą) możemy liczyć na maksymalnie zadowalające efekty naszej pracy. Co istotne, zanim rozpoczniemy właściwy proces malowania proszkowegokonieczne jest wykonanie piaskowania, przygotowującego metal do dalszej obróbki.

W tej metodzie malowania wykorzystuje się dwie główne techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej, jedną z nich jest natrysk elektrostatyczny, drugim natomiast natrysk elektrokinetyczny. Malowanie proszkowe polega na osadzaniu naelektryzowanych cząsteczek farby na obrabianym materiale. Nałożona warstwa cząsteczek nie spada z tworzywa, utrzymuje się na nim dzięki siłom elektrostatycznym. Kiedy wszystkie przygotowane przedmioty zostaną pokryte odpowiednią ilością farby, dochodzi do ich nagrzewania w temperaturze od 140 do 200°C.

W jaki sposób tworzona jest ochrona?

Spośród zalet malowania proszkowego wymienić można między innymi ekonomiczne zużycie przygotowanej farby, oszczędność energii, skuteczne pokrycie malowanej powierzchni i brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Niemniej kluczową korzyścią płynącą z malowania proszkowego jest antykorozyjne zabezpieczenie obrabianego materiału. Podczas nagrzewania danego tworzywa dochodzi do stopnienia proszku i polimeryzacji. Finalnie na materiale powstaje pożądana powłoka lakiernicza, która gwarantuje mu zabezpieczenie przed niszczeniem. Tak przygotowany metal nie ulega korozji, jest odporny na negatywne działanie wysokiej temperatury, uszkodzenia mechaniczne i niebezpieczne oddziaływanie chemikaliów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz