Artykuł sponsorowany

Malowanie proszkowe – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Malowanie proszkowe – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Malowanie proszkowe to sposób na barwienie metali, takich jak stal i aluminium. W odróżnieniu od tradycyjnego malowania jest trwalsze i ma twardsze wykończenie, dzięki czemu powierzchnie nie ulegają zarysowaniu i przez długi czas utrzymują pożądany kolor.

Malowanie proszkowe – co musisz wiedzieć?

Malowanie proszkowe to proces, który pozwala uzyskać prawie każdy odcień. Stosując odpowiednią technikę aplikacji można uzyskać jednolite, jaskrawe, głębokie i neutralne kombinacje kolorów, które doskonale się mieszają i przechodzą w dowolne odcienie. Ta technika malarska jest idealna w przypadku malowania większej liczby przedmiotów o jednolitym wykończeniu. Brak rozpuszczalnika sprawia, że malowane powierzchnie są wolne od smug oraz wszelkich oznak wskazujących, w jakim kierunku został nałożony kolor. Brak rozpuszczalników to także brak lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być toksyczne zarówno dla malarza, jak i środowiska naturalnego.

Jak przebiega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu suchego proszku na metalową powierzchnię, a następnie „wypaleniu” koloru w celu uzyskania twardego wykończenia.

Farbę proszkową nakłada się elektrostatycznie za pomocą pistoletu mechanicznego. W praktyce oznacza to, że farba jest rozpylana przy użyciu sprężonego powietrza, przechodzącego nad elektrodą w pistolecie. Aby efekty procesu były satysfakcjonujące, metalowe elementy muszą być odpowiednio oczyszczone (wyszlifowane lub wypiaskowane) przed przekazaniem ich do profesjonalnej lakierni proszkowej, takiej jak Świt-Mal.

Uwaga! W ostatnich latach opracowano nowe techniki malowania proszkowego, które umożliwiają zastosowanie tego procesu do materiałów takich jak MDF.

Trwałość malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to wysokiej jakości wykończenie, które można znaleźć w tysiącach produktów codziennego użytku. To efektywny sposób ochrony najcięższych maszyn z dużą ilością detali, których pomalowanie w tradycyjny sposób wiązałoby się z dużymi nakładami pracy i dałoby niesatysfakcjonujące efekty końcowe.  Produkty malowane proszkowo są bardziej odporne na pogorszenie jakości powłoki w wyniku uderzenia, wilgoci, chemikaliów, światła ultrafioletowego i innych ekstremalnych warunków pogodowych. To z kolei zmniejsza ryzyko zarysowań, odprysków, otarć, korozji, blaknięcia i innych problemów związanych ze zużyciem. Z tego względu malowanie proszkowe nie może zostać uznane za zamiennik malowania tradycyjnego – to zupełnie nowa jakość i sposób na zwiększenie odporności sprzętu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz