Artykuł sponsorowany

Malowanie elewacji - jaka jest recepta na piękny i trwały kolor zewnętrznych ścian domu

Malowanie elewacji - jaka jest recepta na piękny i trwały kolor zewnętrznych ścian domu

Właściwie wykonana i docieplona elewacja domu to element, który przede wszystkim wpływa na energooszczędność budynku. Nie należy przy tym pomijać reprezentacyjnej roli jaką odgrywa wygląd ścian zewnętrznych, które jednak pod wpływem czasu i czynników atmosferycznych, blakną lub pokrywają się zaciekami. Na szczęście stan ten nie musi negatywnie wpływać na właściwości termoizolacyjne elewacji, a co za tym idzie zazwyczaj wystarczy przeprowadzić prace malarskie, aby przywrócić jej dawny blask.

Zadbaj o odpowiednie materiały malarskie

Zanieczyszczona, wyblakła i nieestetyczna elewacja, nie musi oznaczać, że jednocześnie utraciła ona swoje właściwości izolacyjne. Niemniej jednak pozostawienie zabrudzeń \i zanieczyszczeń na ścianach zewnętrznych budynku negatywnie wpłynie na jego estetykę, oraz na stan warstwy ochronnej tworzonej przez farbę elewacyjną, co w konsekwencji może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń w strukturze warstwy izolacyjnej. Nie da się przy tym ukryć, że najprostszą i najchętniej wybieraną metodą na odświeżenie fasady jest malowanie ścian zewnętrznych. Zanim jednak przystąpimy do prac malarskich należy przede wszystkim wybrać odpowiednią farbę elewacyjną, co wynika z faktu, że to czym będziemy malować uzależnione jest w dużej mierze od rodzaju tynku/podłoża. Dodatkowo, jeśli będzie to któreś z kolei malowanie, warto zwrócić uwagę na to jakiej farby użyto podczas wcześniejszych prac malarskich, zaś wybrana farba do elewacji powinna charakteryzować się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych i korozję biologiczną, niską nasiąkliwością i dobrą paroprzepuszczalnością. Właściwości te prezentują przede wszystkim elewacyjne farby akrylowe, cementowe, wapienne, silikonowe, silikatowe lub silikatowo-silikonowe, gdzie zależności pomiędzy podłożem a rodzajem farby przedstawiają się następująco:

  • tynki mineralne, cementowe, beton lub cegła malować możemy praktycznie przy użyciu każdej z farb elewacyjnych,
  • tynk akrylowy — stosować należy farby akrylowe lub silikonowe,
  • tynk silikatowy — najlepiej pokryje farba silikatowa lub silikatowo-silikonowa,
  • tynk silikonowy — malujemy farbą silikonowa.

Malowanie elewacji krok po kroku

Odnowienie i malowanie ścian zewnętrznych budynku można wykonać samodzielnie, przy czym należy pamiętać że jest to dość pracochłonny proces, który dodatkowo wymaga odpowiedniej wiedzy oraz zgromadzenia niezbędnych do tego celu narzędzi i materiałów malarskich oraz rusztowań. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się jednak na skorzystanie w tym zakresie z oferty firm remontowo-budowlanych, takich jak Usługi Budowlane Piotr Łaz. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku realizacji tego typu, równie ważne jak dobór odpowiedniej farby, jest zachowanie właściwej kolejności działań, a co za tym idzie należy przede wszystkim:

  • ocenić stan elewacji – co pozwoli ustalić czy nie wymaga ona jednak przeprowadzenia prac naprawczych,
  • rozstawić rusztowania i zabezpieczyć miejsce wykonywania prac,
  • oczyścić powierzchnię ścian z zabrudzeń, resztek farb, glonów lub pleśni, a także uzupełnić ewentualne ubytki,
  • przeprowadzić mycie elewacji,
  • zagruntować oczyszczoną i osuszoną powierzchnię elewacji preparatem dedykowanym danej farbie,
  • przeprowadzić malowanie właściwe, które może być wykonywane ręcznie (wałkiem bądź pędzlem) lub przy wykorzystaniu metody natryskowej. Nie należy przy tym zapominać, że na malowanie elewacji domu należy wybrać pogodny, niezbyt wilgotny dzień. Najlepiej aby temperatura powietrza oraz malowanej powierzchni mieściła się w przedziale od +5 do 28°C, a wilgotność – nie przekraczała 80%.

Malowanie elewacji to dość wymagający proces, w przypadku którego należy brać pod uwagę wiele czynników. Jest to także wieloletnia inwestycja, dlatego też trzeba korzystać z odpowiednich i dobrej jakości materiałów, zaś same prace remontowo – malarskie warto zlecać doświadczonym fachowcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz