Materiał Partnera

Makulatura. Jakie odpady papierowe nadają się do recyklingu?

Makulatura. Jakie odpady papierowe nadają się do recyklingu?

Papier jest jednym z materiałów, które można poddawać recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu przetworzonych odpadów. Jednak by papier nadawał się do recyklingu, musi spełniać kilka istotnych wymogów. Warto je poznać, by wiedzieć, w jaki sposób segregować odpady oraz co warto oddać bezpośrednio do firmy zajmującej się recyklingiem. Jakie są zasady recyklingu odpadów papierowych? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

Podstawowe segregowanie śmieci

Zasady segregowania odpadów w polskich domach określają przepisy. Zgodnie z nimi, jako segregowane śmieci papierowa należy traktować przede wszystkim:

  • kartonowe lub tekturowe opakowania, oraz arkusze tektury i kartonu różnego rodzaju,
  • ulotki, prospekty, katalogi i inne tego typu wydawnictwa,
  • wszelkie periodyki – czasopisma, magazyny i gazety,
  • zadrukowane i czyste kartki wykorzystywane w szkole i w biurze,
  • książki i zeszyty,
  • papier pakowy oraz worki papierowe.

Takie odpady możemy samodzielnie dostarczać do skupu odpadów – w ten sposób nie tylko przyczynimy się do czystszego środowiska, ale też zarobimy na swoich śmieciach kilka groszy. Makulaturę przyjmują skupy działające w ramach przedsiębiorstwa Korporacja MSK. Przepisy określają także jakie odpady papierowe nie nadają się do ponownego przetworzenia – dotyczy to między innymi ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, lakierowanego i powlekanego folia papieru (np. opakowania po sprzęcie AGD), czy papieru mocno zatłuszczonego. Na makulaturę nie możemy oddawać kartonów po mleku czy sokach, papierowych worków po cemencie lub nawozach, tapet, pieluch, podpasek, zatłuszczonych opakowań jednorazowych i ubrań.

Zalety recyklingu makulatury

Przetwarzanie i ponowne wykorzystywanie odpadów papierowych się opłaca. Przede wszystkim, recykling ma szereg korzystnych skutków dla środowiska. Z jednej strony odpady nie zanieczyszczają powierzchni ziemi, z drugiej, do produkcji papieru nie trzeba wycinać kolejnych drzew. Szacuje się, że nawet 90 procent odpadów trafiających na makulaturę nadaje się do ponownego wykorzystania. Poza tym, oddając makulaturę do skupu, za odpady dostaniemy zapłatę. Wykorzystywanie makulatury do ponownej produkcji papiery jest znaczne tańsze niż pozyskiwanie nowych surowców, dlatego w skupie makulatury, za dostarczenie papieru otrzymamy pieniądze. Dzięki recyklingowi makulatury, że produkcja papierowych opakowań jest tańsza, wartość rynkowa takich produktów także jest niższa, więc mniej wydajemy na nie w sklepach.

Opracowanie:
Wrocław, Ligocka 1
tel. 600 214 900
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz