Materiał Partnera

Magazynowanie oraz transport płodów rolnych

Magazynowanie oraz transport płodów rolnych
Rolnictwo w Polsce nieustannie się rozwija. Nowe technologie umożliwiają szybszy wzrost roślin, czy uniknięcie chorób i szkodników. Wszelkiego rodzaju środki chemiczne sprawiają, że owoce, które rośliny wydają, są duże, o pełnych kolorach. Coraz większa ilość owoców „wspomaganych” w sposób nienaturalnych, przyczyniła się do rozwoju rynku produktów ekologicznych. Niezależnie jednak od technik uprawy, po zbiorach, plony trzeba odpowiednio przetransportować i magazynować.

Magazynowanie płodów rolnych

Rolnictwo to dział gospodarki, na którym ciąży wielka odpowiedzialność. Branża ta uzyskuje produkty, które znajdują zastosowanie nie tylko w naszej kuchni, ale także w przemyśle. Aby jednak te artykuły trafiły na półki sklepowe, muszą one być odpowiednio przechowywane i transportowane. W przeciwnym wypadku owoc całorocznej pracy może zostać zmarnowany. Sposób magazynowania płodów rolnych ma realny wpływ na ich jakość i żywotność. Przed tym procesem jednak trzeba płody rolne odpowiednio przygotować. W zależności od rodzaju powinny posiadać określone parametry, takie jak wilgotność, czy ciężar. Magazyn powinien być skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią ochronę produktów przed działaniem czynników atmosferycznych i dostępem gryzoni , ptaków i wszelkiego rodzaju szkodników. W miarę możliwości magazyn powinien chronić także przed chorobami, grzybami i pleśnią.

Transport płodów rolnych

Transport płodów rolnych można podzielić na:

  • Transport płodów rolnych poza gospodarstwo
  • Transport płodów rolnych wewnątrz gospodarstwa

W przypadku pierwszego rodzaju transportu, gospodarstwa zazwyczaj korzystają z usług firm zewnętrznych, takich jak Migros, która posiada samochody ciężarowe dostosowane do przewozu płodów rolnych i innych materiałów sypkich. Muszą one chronić przewożone towar przed wpływem warunków atmosferycznych, a także zepsuciem owoców, np. pod wpływem naprężeń występujących podczas załadunku. Do przewozu produktów służą przyczepy lub naczepy typu „wywrotka”. Ich pojemność waha się pomiędzy 40 – 76 m3.

Transport płodów rolnych wewnątrz gospodarstwa odbywa się najczęściej za pomocą przyczep, dopiętych do ciągników rolniczych. Są one dostosowane do odbioru ładunku z maszyn rolniczych. Mogą one być także doczepione do  maszyny zbierającej, albo za pomocą ciągnika może być ciągnięty obok takiej maszyny, podczas zbiorów.  Zaawansowane technicznie przyczepy posiadają wiele dodatkowych funkcji oraz wyposażenie, pozwalające np. monitorować załadunek. Przyczepą taką można sterować zarówno z zewnątrz, jak i poprzez sterownik, zamontowany w ciągniku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz