Artykuł sponsorowany

M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów: Jak przeprowadzić podział nieruchomości?

M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów: Jak przeprowadzić podział nieruchomości?

Podział nieruchomości często mylony jest z rozgraniczeniem działki. Łączy te prace fakt, że przeprowadzane być muszą przez geodetów z określonymi uprawnieniami, np. w firmie M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów z Gorzowa. Są to dwa różne działania, o zupełnie odmiennych skutkach prawnych. Dlaczego i kiedy przeprowadzenie podziału działki jest możliwe?

Do czego potrzebny jest podział nieruchomości?

Bez podziału nieruchomości można sprzedać działkę jedynie w całości. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów Anny i Piotra Mitutów w Gorzowie Wielkopolskim:

Kwestie podziału są określone w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. W zależności od charakteru gruntu dana działka jest uznawana za budowlaną albo rolną, czy też rekreacyjną. Co do zasady, każda z nich ma określoną wielkość, cechy geometryczne oraz — w przypadku tych zaliczanych do pierwszej grupy, dostęp do drogi publicznej czy urządzenia infrastruktury technicznej.

Proces podziału nieruchomości

Jak informuje nas nasz rozmówca, z firmy M-Geo, która od ponad 5. lat zajmuje się usługami geodezyjnymi, nie jest możliwe dowolne przeprowadzanie jej podziału, czy też dokonanie go na mocy porozumienia zainteresowanych stron. Co do zasady zawsze prowadzony jest zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Chcąc mieć pewność, że zostanie on właściwie, dobrze jest zwrócić się do firmy mającej praktykę w tym obszarze obsługi zleceń geodezyjnych.

Jak wynika z informacji uzyskanych od specjalisty ze wspomnianej firmy, proces podziału działki budowlanej obejmuje trzy etapy: geodezyjny, ewidencyjny i prawny. Początkiem prac jest zlecenie złożenie przez właściciela nieruchomości (ewentualnie w imieniu klienta uprawnionego geodety) wniosku o podział nieruchomości, wraz ze wstępnym zarysem podziału nieruchomości. Celem nadania mocy prawnej wyznaczonym granicom konieczne jest sporządzenie u notariusza prawnego przepisania własności działek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz