Materiał Partnera

Lutnictwo - dziedzina, która tworzy skrzypce z duszą

Lutnictwo - dziedzina, która tworzy skrzypce z duszą

Skrzypce to fascynujący instrument. Według Yehudi Menuhina, legendarnego skrzypka i dyrygenta, to jeden z najbardziej niezwykłych przedmiotów, jakie stworzył człowiek. Ich intrygujący kształt i dźwięk powstały w XVI wieku, za sprawą Włocha, Andrea Amatiego. Dziedziną, która zajmuje się tworzeniem skrzypiec i innych instrumentów strunowych szyjkowych, jest lutnictwo, a osobą, która je konstruuje jest lutnik.

Krótka historia lutnictwa

Lutnictwo w takiej formie, w jakiej je znamy dzisiaj, ukształtowało się na przełomie renesansu i baroku. Jego ojczyzną były Włochy. Za twórcę skrzypiec uważa się Andrea Amatiego, który żył w XVI wieku. Wiedzę o lutnictwie przekazał swoim synom, Antonio Amatiemu i Girolamo Amatiemu, zwanymi “braćmi Amati”. Z kolei Girolamo w dziedzinę lutnictwa wtajemniczył swojego syna, Nicolo, który jest uważany za najwybitniejszego przedstawiciela swojej rodziny.

Skrzypce nie od razu zyskały na popularności. Specjaliści wskazują dwie przyczyny. Pierwszą z nich była popularność w tamtym czasie violi da gamba - instrumentu o brzmieniu zbliżonym do głosu człowieka. Przy nim dźwięk skrzypiec brzmiał mało szlachetnie. Drugą przyczyną był fakt, że ówcześni muzycy potrzebowali trochę czasu, aby poznać możliwości techniczne skrzypiec.

Co jest ważne przy tworzeniu skrzypiec?

Skrzypce to instrumenty z duszą. Aby taki instrument stworzyć, niezbędna jest wiedza, doświadczenie oraz talent lutnika. Dopiero wtedy skrzypce nabierają niepowtarzalnego charakteru. Inaczej jest w przypadku skrzypiec produkowanych w manufakturach. W takich miejscach każdy pracownik robi inny element, a wszystkie elementy później się ze sobą łączy. Niestety, takim instrumentom brakuje “tego czegoś”.

Oprócz talentu i rzemiosła, do stworzenia skrzypiec niezbędne jest dobre drewno.Do zrobienia spodu, boczków i szyjki używa się liściastego twardego drewna - jaworu. najbardziej ceniony przez lutników to jawor bałkański. Z kolei wierzch skrzypiec wymaga lżejszego drewna - świerku, który rósł w zaciemnionych górskich dolinach, charakteryzujący się równomiernym usłojeniem i twardością.

Budowa i naprawa instrumentów muzycznych

Jeśli poszukujesz skrzypiec lub innego unikatowego instrumentu strunowego (altówka, wiolonczela, viola da gamba), zgłoś się do lutnika z firmy Artystyczna Pracownia Lutnicza Jacek Siwica. Właściciel pracowni wykonuje swoją pracę z pasją i odpowiedzialnie, ponieważ wie, jaką radość może sprawiać tworzenie muzyki. W pracowni możemy również liczyć na naprawę instrumentów, a także serwis gitar (klejenia pęknięć, wymiana i szlif progów itp.).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz