Artykuł sponsorowany

Łuszczyca – jak poprawić komfort życia z tą chorobą?

Łuszczyca – jak poprawić komfort życia z tą chorobą?

Łuszczycę uważa się za jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry. Statystyki wskazują, że zmaga się z nią nawet 800 tys. Polaków. Problem z tym schorzeniem jest o tyle poważny, iż łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć. Ma tendencję do nawracania, dlatego należy nauczyć się z nią żyć.

Czynniki sprzyjające łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która pogarsza komfort i jakość życia. Pojawiające się na skórze czerwonobrunatne grudki pokryte srebrzystą łuską nie wyglądają estetycznie i potrafią odebrać pewność siebie. Dlatego tak ważne jest poznanie czynników sprzyjających powstawaniu łuszczycowych wykwitów – eliminując je, można poprawić komfort życia.

Łuszczyca jest chorobą, do której skłonność przekazywana jest w genach. Musi pojawić się kilka czynników współistniejących, by doszło do powstawania zmian łuszczycowych. Można do nich zaliczyć m.in. ostre infekcje (np. grypa, ospa wietrzna), przewlekłe stany zapalne zębów, zatok czy migdałków, długotrwały stres, przebyte urazy skóry (np. oparzenia, zadrapania), przyjmowanie niektórych leków (np. beta-blokerów).

Z objawami łuszczycy do dermatologa

Łuszczycy nie można bagatelizować, ponieważ daje objawy wywołujące dyskomfort. Sucha skóra, uciążliwy świąd – to główne symptomy, które powinny skłonić do wizyty w poradni dermatologicznej działającej m.in. przy Galerii Zdrowia Medica. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski i podejmie odpowiednią terapię mającą na celu doprowadzenie choroby do remisji (tymczasowego zaniku objawów łuszczycy).

Leczenie choroby ma przede wszystkim charakter miejscowy. W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę z łuski, dzięki czemu aktywne substancje zawarte w lekach wnikną do źródła problemu.

  • W przypadku niewielkich zmian łuszczycowych zwykle stosuje się maści na bazie dziegciu, cygnoliny oraz pochodnych witaminy D3.
  • Jeśli zmiany łuszczycowe zajmują ok. 25% powierzchni skóry i są oporne na działanie leków miejscowych, zaleca się przyjmowanie cytostatyków, leków immunosupresyjnych (działających na układ odpornościowy) czy retinoidów.
  • W leczeniu łuszczycy stosuje się również fototerapię. Jest to metoda polegająca na naświetleniu miejsc zmienionych chorobowo, do dyspozycji są różne sposoby naświetlań, np. UVB szerokopasmowe, SUP, PUVA, RePUVA.

Ważna zmiana dotychczasowego stylu życia

W walce z łuszczycą istotne znaczenie ma nie tylko odpowiednio dobrane przez dermatologa leczenie. Duży wpływ na poprawię jakości życia ma zmiana dotychczasowych nawyków.

Istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena. Skórę ze zmianami łuszczycowymi można (a nawet trzeba) myć często. Zamiast kąpieli lepszy będzie szybki prysznic. Jeśli już konieczna jest kąpiel, warto dodać do wody sól z Morza Martwego.

Nie jest wskazane przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją oraz w pomieszczeniach z niską wilgotnością. Suche powietrze działa drażniąco na skórę i może prowokować powstawanie wykwitów. Ważne jest również unikanie urazów, które mogą nasilać objawy choroby. Ponadto należy dbać o zęby, unikać infekcji – są to bowiem czynniki, które zaostrzają łuszczycę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz