Materiał Partnera

Lustro jako element w aranżacji wnętrza

Lustro jako element w aranżacji wnętrza

Lustro, jako przedmiot, w którym można było zobaczyć swoje oblicze, funkcjonuje w ludzkiej świadomości od zarania dziejów. W przeszłości traktowane jako przedmioty magiczne, potem zwierciadła były w posiadaniu jedynie ludzi bogatych, aż wreszcie zawitały w każdym domu, jako przedmiot przede wszystkim praktyczny. Dopiero od kilkunastu lat wykorzystuje się lustra jako dekoracyjne elementy aranżacji wnętrz naszych domów i mieszkań.

Gdzie zwykle wieszamy lustra?

W sklepach z lustrami można znaleźć niemal nieograniczoną różnorodność kształtów, wielkości, formatów a nawet barw luster. Ich rolą nie musi być jedynie odbijanie rzeczywistości, nie muszą służyć wyłącznie temu, byś ty i członkowie rodziny mogli zobaczyć, czy dobrze wyglądają. Mogą robić o wiele więcej. Gdzie zwykle w domach wiszą lustra? Przeważnie w kilku stałych miejscach, jednakowych w każdym mieszkaniu. W strefie wejściowej, w przedpokoju, niedaleko drzwi, lub szafy z ubraniami. Po to, by szybko zerknąć wychodząc z domu, czy gdzieś coś nie odstaje, guziki są równo zapięte i tak dalej. Zwykle lustro wisi też w łazience, by łatwiej było wysuszyć włosy, umyć twarz. Panie często mają mniejsze lusterko lub całą toaletkę, by wygodnie pomalować się we własnym pokoju. Takie lustra w domu pełnią funkcję przede wszystkim użytkową. A tymczasem mogą pełnić dodatkową rolę, stanowić subtelny akcent we wnętrzach, jak wysokiej klasy biżuteria. Dobrej jakości lustra produkowane przez renomowanych szklarzy jak na przykład Centrum Usług Szklarskich Poldom, można śmiało wieszać także w innych pomieszczeniach, jak choćby w jadalni, czy w pokoju dziennym. Nie tylko optycznie powiększą te pomieszczenia, ale także sprawią, że zyskają one na elegancji i prestiżu. Zwierciadło, podobnie jak biżuteria, może być minimalistyczne, bądź zdobione czy to poprzez cięcia obrzeża samej tafli lustra, czy dzięki ciekawym ramom, w które może być ujęte. Lustra ze zdobionymi ramami z drewna to już prawdziwa klasyka.

Gdzie i w jaki sposób zamontować nowe lustro?

Montowanie czy aranżacja sposobu powieszenia lustra ma niebagatelne znaczenie. Podstawowe pytanie to, czy winno ono wisieć poziomo, czy pionowo i chociaż większość luster obecnie projektuje się tak, by obydwie opcje były możliwe, warto jednak mieć pewność. Kiedy już wiesz gdzie chciałbyś by wisiało twoje zwierciadło, powinieneś przewidzieć, jak wpłynie ono na pomieszczenie. Niezbyt korzystne jest bowiem wieszanie lustra na krótszej ścianie, gdzie może ono wydłużyć i tak już długie pomieszczenie. Lustro nie powinno również wisieć w miejscu gdzie może rozpraszać, albo odbijać obrazu z innego lustra. Dobrze zatem, by odbijało światło, najlepiej słoneczne, gdyż znacznie rozjaśnia wtedy pomieszczenie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz